10 подій, які визначили моду 2022 року
Коротко про найголовніше
2022-й позаду й саме час підбити підсумки цього непростого року. Для моди він був повен гучних скандалів, кадрових перестановок, яскравих шоу та трагічних новин. Згадуємо 10 головних подій fashion-індустрії, що залишили відбиток в історії.
1
Смерть дизайнера Тьєррі Мюглера
На самому початку минулого року світ моди вразила новина про смерть легендарного французького дизайнера Тьєррі Мюглера. Він помер 23 січня у віці 73 років.
Дизайнер став головним уособленням модного фетишизму. Він представляв жінок максимально сексуальними, сильними, домінуючими над чоловіками та абсолютно недосяжними у реальності. 2002-го Мюглер вирішив піти з індустрії. Сьогодні креативним директором його однойменного бренду є Кейсі Кедуолладер.
2
Осінній показ Balenciaga на підтримку України
Французький Дім Balenciaga став одним із перших брендів, які висловили солідарність з Україною на тлі російського повномасштабного вторгнення. Шоу осінньої колекції марки розпочалося рядками з твору Олександра Олеся «Живи, Україно, живи для краси», а завершилося образами у синьо-жовтих кольорах.
«Війна в Україні побудила біль травми, яка зі мною з 1993 року, коли те саме сталося в моїй рідній країні [Грузії], і я назавжди став біженцем. Назавжди, бо це те, що лишається в тобі. Страх, відчай, усвідомлення того, що ти нікому не потрібний. Це шоу не потребує пояснень. Воно присвячене безстрашності, витримці, перемозі любові та миру», — заявив креативний директор Balenciaga Демна Гвасалія.
3
Олена Зеленська на обкладинці Vogue
Хоча світовий глянець ніколи не обходив стороною соціальне життя і політику, але по-справжньому гучні та промовисті обкладинки та інтерв’ю на ці теми робить вкрай рідко. Втім американський Vogue не залишився осторонь трагічних подій в Україні, помістивши на digital-обкладинку першу леді країни Олену Зеленську.
4
Шоу Vogue World у Нью-Йорку
З нагоди свого 130-річчя американський журнал Vogue влаштував грандіозний показ на вулицях Нью-Йорка, який більше нагадував міський fashion-фестиваль або навіть карнавал.
У шоу взяли участь чимало моделей, артистів та зіркових героїв Vogue, серед яких Серена Вільямс, яка прикрасила вересневу обкладинку, сестри Хадід, Кендалл Дженнер, Амбер Валетта, Бруклін Бекхем та Нікола Пельц, а також співачка Еріка Баду та Михайло Баришніков.
5
Гарріс Рід — новий креативний директор Nina Ricci
У вересні дизайнера та випускника Central Saint Martins Гарріса Ріда, відомого своїми театральними силуетами, кутюрними та гендерно-нейтральними образами, призначили на посаду художнього керівника Nina Ricci. Він став наймолодшим дизайнером, який займав цю позицію в бренді. Свою дебютну колекцію для Дому Рід покаже у лютому 2023 року в межах Тижня моди в Парижі.
Але дизайнер уже встиг пролити світло на свою роботу, а допомогла йому з анонсом співачка Адель. На сцену свого концерту Weekends With Adele в Лас-Вегасі виконавиця вийшла у чорній сукні з оксамиту авторства Гарріса для Nina Ricci.
6
Деніел Лі та Burberry
На початку осені відбулося ще одне гучне призначення: дизайнер Деніел Лі став креативним директором бренду Burberry, змінивши на посаді Ріккардо Тіші.
До цього Лі працював на аналогічній позиції у Bottega Veneta. За час співпраці з брендом він перетворив марку на одну з найвідоміших на ринку. Дизайнер створив такі відомі речі, як сумки The Pouch та Padded Cassette, босоніжки Lido та Feather Dot.
7
Перформанс з Беллою Хадід на показі Coperni
Свій весняний показ засновники паризького лейблу Coperni Себастьян Мейєр і Арно Ваян вирішили завершити перформансом, головною героїнею якого стала модель Белла Хадід. Команда бренду на чолі з іспанським дизайнером та хіміком Манелем Торресом створила ідеальну мінімалістичну сукню-комбінацію, розпиливши рідку бавовну прямо на оголеному тілі Хадід посеред подіуму. Фінал цього шоу став найяскравішим моментом Паризького тижня моди сезону весна-літо 2023.
8
Алессандро Мікеле пішов з Gucci
Дизайнер Алессандро Мікеле залишив посаду креативного директора Gucci. Однією з можливих причин ймовірно, став конфлікт з головою fashion-компанії Kering Франсуа-Анрі Піно, який хотів змінити шлях розвитку бренду.
Мікеле був найнятий у Gucci Томом Фордом на початку 2000-х років. У Домі Алессандро працював у студії аксесуарів, поки 2015 року не став художнім керівником. За 8 років він кардинально змінив естетику марки та всю індустрію, дотримуючись гендерно-різноманітного підходу до моди.
9
Скандал з Balenciaga
Наприкінці листопада Дім Balenciaga звинуватили у пропаганді дитячої порнографії та сексуалізації дітей. Все через святковий кампейн аксесуарів, на світлинах якого діти стоять з плюшевими ведмедиками в бондажі та з іншими елементами БДСМ. Критики зазнав і кампейн сезону весна-літо 2023. На кадрі з Ізабель Юппер користувачі помітили книгу бельгійського художника Міхаеля Борреманса, який часто пише картини з оголеними дітьми.
Свої вибачення одразу приніс креативний директор бренду Демна Гвасалія, взявши на себе відповідальність за все, що трапилося.
10
Смерть Вів’єн Вествуд
2022-й забрав життя ще одного кульового дизайнера — Вів’єн Вествуд. Вона померла 29 грудня у віці 81 року. Вествуд називають «королевою панку». Саме вона впровадила цей стиль у високу моду в 1970-х роках, а також була відомою еко-активісткою
«Вів’єн продовжувала займатися улюбленою справою до останнього моменту: проєктувала, працювала над своїм мистецтвом, писала книгу і змінювала світ на краще», — кажуть близькі неперевершеної дизайнерки.
Фото обкладинки: @bellahadid