6 головних виставок липня в Києві

Про вразливість, символи й наше місто
У липні київські галереї запрошують поговорити про час, пам’ять, спільноту й простори, які нас тримають. Виставки цього місяця — про втрати, внутрішні опори, коди мистецтва та способи проживати війну через живопис, текстиль, мозаїку й архіви.
Зібрали для вас добірку найкращих виставок цього місяця.
«Бурлюк. Символи»
Де:Vakulenko Art Consulting, вул. Костьольна, 8
Коли: до 27 липня з четверга по неділю з 11:00 до 19:00
Вартість: вхід вільний
Художник, футурист і поет Давид Бурлюк постає у новому ракурсі на виставці «Бурлюк. Символи». До експозиції увійшло понад 30 рідкісних творів із приватних зібрань — натюрморти, пейзажі, сцени сільського побуту, які демонструють багатошаровість його мистецької мови.
Кожна робота Бурлюка — це не просто картина, а цілий простір, насичений прихованими сенсами. Люлька, птах, човен, квіти, пляшка, собака — ці мотиви у його творчості повторюються, набуваючи вигляду алюзій, жартів чи спогадів. Це елементи особливого коду, який художник залишив для свого глядача.
Ця виставка — про мистецтво, яке промовляє до тих, хто готовий його уважно слухати. Це запрошення до діалогу крізь час.
«Був час, і більше його немає»
Де: Мистецький Арсенал, вул. Лаврська, 10
Коли: із 3 липня до 3 серпня з четверга по неділю з 12:00 до 20:00
Вартість: 80 грн
У Мистецькому Арсеналі відкриється виставка мультидисциплінарної художниці Олі Єрємєєвої під назвою «Був час, і більше його немає».
Авторка зазначає, що спроби осмислити часи війни часто натрапляють на відчуття їхньої спотвореності — ніби їх і не було насправді. Вони точно були, додає мисткиня, але чи саме такими, як на збережених світлинах — питання досі відкрите.
«БЖ-АРТ: на правах спільноти»
Де: Національний музей «Київська картинна галерея», вул. Терещенківська, 9
Коли: до 10 серпня щодня (крім понеділка та четверга) з 11:00 до 18:00, вівторок — 11:00-19:00
Вартість: звичайний квиток — 200 грн; пільговий — 100 грн
У Національному музеї «Київська картинна галерея» триває масштабна виставка «БЖ-АРТ: на правах спільноти». Проєкт досліджує феномен київського мистецького сквоту 1990-х років та простежує його розвиток до сьогодні.
Експозиція об’єднала роботи 45 художників із різних міст України та представників української діаспори. Це і митці, що стояли біля витоків сквоту, і ті, хто приєднався пізніше, формуючи нову спільноту у змінених історичних обставинах.
Відвідувачі можуть побачити твори, створені в різні періоди існування «БЖ», а також ознайомитися з архівними матеріалами та документацією виставок 1990-х. Цей проєкт формує простір, у якому індивідуальні мистецькі шляхи переплітаються з колективною пам’яттю, а мистецтво стає формою соціального висловлювання.
«Зшивати небо»
Де: The Naked Room, вул. Рейтарська, 21
Коли: до 10 серпня з неділі по четвер — з 8:00до 20:00, з п’ятниці по суботу — з 8:00 до 21:00
Вартість: вхід вільний
Довгоочікувана виставка Дарії Кузьмич у співпраці з її мамою — художницею та текстильною майстринею Світланою Селезньовою. Проєкт об’єднує текстиль і мозаїку, зосереджуючись на образі вільного неба як символі свободи тіла та духу.
Це багатошарова інсталяція, у якій легкість текстилю контрастує з масивністю смальти та цементу.
Виставка доповнюється роботами останніх років, представленими у просторі The Naked Storage на Золотоворітській та в майстерні Дарії Кузьмич на Кудрявці. Серед них — текстильні композиції, створені для нереалізованої виставки у The Naked Room у 2022 році, персональні твори Світлани Селезньової, а також монументальне текстильне панно Дарії, присвячене підриву Каховської дамби та його наслідкам.
Виставковий проєкт «Вразливість»
Де: Dymchuk Gallery, вул. Ярославська, 21
Коли: з 4 липня до 23 серпня з четверга по неділю з 12:00 до 19:00
Вартість: вхід вільний
Виставковий проєкт «Вразливість» об’єднав живопис, об’єкти та графіку трьох українських художниць — Анастасії Буднікової, Марини Талютто та Альбіни Ялози.
Ця експозиція продовжує і розвиває ідеї попереднього проєкту Fractured Tomorrows, але тепер закцентовано на власному досвіді життя під час війни. Виставка заглиблюється у тему крихкості повсякдення, чутливості до змін та фрагментарної пам’яті, яка формується в реаліях сьогодення.
Кожна з мисткинь надає своїм роботам терапевтичного сенсу. Через творення або уважне спостереження за звичними формами довкола вони пропонують спосіб перефокусувати увагу й відкрити нові значення у щоденності, попри її вразливість. Робота з матеріалами та знайомими предметами стає для них способом осмислення й відновлення внутрішньої рівноваги.
«Коли каштани в Києві цвітуть»
Де: Музей Михайла Грушевського, вул. Паньківська, 9
Коли: до 31 серпня з середи по неділю з 10:00-18:00
Вартість: звичайний квиток — 100 грн; пільговий — 50 грн
Каштан офіційно став візуальним символом Києва в радянську добу, але ця виставка доводить: історія любові киян до каштанів пережила імперію.
Куратори виставки зазначають, що завжди можна озирнутися назад — до орнаментів Кричевського й Нарбута, поезій Павличка та Стуса, пісень Івасюка чи Майбороди. Це, на їхню думку, є каштановим корінням, опорою, до якої повертаються у важкі часи. Вони наголошують, що сьогодні каштани разом із киянами переживають уже третю війну в місті та залишаються не лише окрасою простору, а й невичерпним джерелом психологічної підтримки та відновлення.