6 головних виставок травня

«Енергія», «Третє дихання» та інші
У травні мистецьке життя набирає нових обертів, адже галереї та музеї презентують яскраві проєкти. Цей місяць — чудова нагода поринути в світ живопису та інсталяцій, які не просто прикрасять ваші вихідні, а й надихнуть на переосмислення буденності. Ми зібрали найцікавіші виставки травня, які варто побачити наживо.
Арт Маркет сучасного мистецтва
Коли: з 3 по 4 травня
Де: Київська міська галерея мистецтв «Лавра», вул. Лаврська, 7б
Вартість: 200 грн.
В рамках Арт Маркету будуть представлені роботи українських художників, мистецтво яких відомо як в Україні, так і за її межами — Анатолія Криволапа, Олега Голосія, Дмитра Кавсана, Ігоря Гусєва, Олександра Ройтбурд, Івана Марчука, Василя Цаголова, Давид Бурлюк, Миколи Глущенко, Романа Сельського й Тетяни Яблонської.
Під час заходу гостям покажуть фільм про українського майстра документальної чорно-білої фотографії – Олександра Глядєлова, який з початку 80-х і до сьогодні створює неповторний літопис нашого часу, знімаючи війни в Придністров’ї, Чечні, Азербайджані та документуючи з 2014 року російсько-українську війну.
«Хащі, Зарості, Чагарники»
Коли: з 2 по 31 травня з середи по суботу, з 12:00 до 19:00
Де: галерея Imagine Point, проспект Голосіївський, 86/1
Вартість: безкоштовно
В окресленнях ритмічних візерунків їх сплетінь, витонченості вигинів, вибагливості форм прихована краса, що надихає на екзистенційні роздуми.
Митці Яна та Володимир Гавриш досліджують хаос та впорядкованість рослинного світу.
Те, що на перший погляд здається дисгармонією, вони збирають у струнке співзвуччя гнучких ліній та плинних кольорів. Також, подружжя фіксує чагарники, ліси та хащі за допомогою фотокамери. Живим предметам його спостережень властиві надзвичайна графічність та фактурність. Тому митець надає пріоритет чорно-білій фотографії, особливо плівковій.
Хащі, зарості, чагарники — це не просто площини дикого, важкопрохідного лісу. Це нагадування про глибоку взаємодію життя, простору та часу і спостереження за ними навчає нас мужності, здатності відновлюватися та стійкості до змін.
«Енергія»
Коли: з 25 квітня по 20 травня
Де: арт фундація «Дукат», вул. Володимирська, 5
Вартість: безкоштовно
Виставка оповідає про один із наймасштабніших проєктів українського монументаліста Івана Литовченка — художнє оформлення зведеного в 1970 році міста Прип’ять. Над втіленням своїх задумів митець працював з 1974 по 1982 рік, обіймаючи посаду головного художника нового міста для «нових людей». У творах, які оздобили низку міських споруд, митець втілив ідеї науково-технічних досягнень цієї доби, що переплелися з осягненням природи в епоху прогресу.
Тут також представлені ескізи втілених і нереалізованих монументальних робіт у місті Прип’ять та світлини уцілілих мозаїчних рельєфів Івана Литовченка, зняті київським фотографом Євгеном Нікіфоровим у 2010-х роках.
«Третє дихання»
Коли: 26 квітня по 1 червня з вівторка по четвер та в неділю з 11:00 до 20:00, з п’ятниці по суботу з 10:00 до 21:00
Де: простір M82, вул. Межигірська, 82
Вартість: повний квиток — 150 грн; пільговий — 75 грн; сімейний — 300 грн (для двох дорослих і до трьох дітей від 7 до 16 років)
Інтерактивна виставка «Третє дихання» має 7 тематичних зон, 50 інтерактивів та інсталяцій, 5 VR-досвідів і десятки практик від психологині та кураторки виставки Світлани Ройз. До створення інсталяцій залучили шість зірок: актори Олександр та Марія Рудинські, комік Василь Байдак, співачка Jerry Heil, всесвітньо відома стрибунка у висоту Ярослава Магучіх і блогер Валентин Міхієнко.
Консультантами інсталяції стали наукові команди з Бостона, Сан-Франциско та Нью-Йорка, а частину матеріалів для виставки надали Оксфордська й Каліфорнійська бібліотеки.
«Лінія наступності»
Коли: з 30 квітня по 22 червня щодня окрім понеділка та неділі з 10:00 до 18:00
Де: Національний музей «Київська картинна галерея», вул. Терещенківська, 9
Вартість: повний квиток — 150 грн; пільговий — 75 грн
Виставка представляє творчість відомого закарпатського митця, Золтана Мички. Понад вісімдесят живописних робіт різних років із колекції родини митця, Національного музею «Київська картинна галерея» та приватних зібрань дають уявлення про різнобічну мистецьку палітру художника впродовж його 45-річного творчого сходження. Поряд із творами Мички в експозиції представлено роботи попередників, вчителів, друзів, а також художників молодшої генерації, однодумців, учнів.
«ПроЗорі»
Коли: з 22 травня по 29 червня з вівторка по неділю з 11:00 до 19:00
Де: Національний центр «Український дім», вул. Хрещатик, 2
Проєкт присвячено плеяді київських художників 1960–1980-х років, чия творчість визначила інтелектуальний та мистецький ландшафт епохи. Кожен із цих художників пережив власний інсайт, що призвів до ґрунтовної особистісної та мистецької трансформації. Художники виходять за межі суто мистецького дискурсу й створюють власні філософські концепції, поєднуючи творчість з теоретичними викладами. Ці системи не схожі одна на одну, проте вони базуються на принципах універсальності та цілісності.