6 кінострічок, присвячених Чорнобильській трагедії

Сьогодні – 39-ті роковини
Сьогодні в Україні вшановують 39-ті роковини Чорнобильської аварії — однієї з найстрашніших техногенних трагедій XX століття, яка назавжди залишила слід у світовій історії. Вибух Чорнобильської АЕС 26 квітня 1986 року спричинив масштабне радіоактивне забруднення й змінив життя мільйонів людей.
Через десятиліття дослідження цієї теми продовжує привертати увагу кінодіячів по усьому світу, тож пропонуємо згадати найбільш вражаючі фільми та серіали, що по-різному осмислюють цю трагедію.
«Чорнобиль: Останнє попередження», 1991 рік
Фільм знятий за автобіографічною книжкою Роберта Ґейла під назвою «Останнє попередження: Спадщина Чорнобиля» – одного з найвідоміших світових експертів у сфері захворювань, спричинених радіацією.
Лікар – фахівець із лікування лейкемії, почувши про аварію та багатьох постраждалих, пропонує радянському уряду свою допомогу в лікуванні людей з променевою хворобою. Він зібрав команду із західних медиків та запропонував метод лікування на базі пересадки кісткового мозку. Однак опромінення більшості ліквідаторів настільки сильне, що врятувати вдається небагатьох.

«Аврора», 2006 рік
12-річна Аврора мешкає у дитячому будинку в Прип’яті. Єдина її близька людина – Тарас Савченко, працівник атомної електростанції. Коли стається вибух, дівчинка біжить до нього на роботу. У результаті отримує шалену дозу радіації. Єдиний шанс на порятунок дає лікування у США. Там Аврора зустрічає свого кумира – зірку світового балету. Він переживає творчу кризу та депресію, але зустріч з Авророю все змінює.

«Заборонена зона», 2012 рік
Шестеро друзів-американців, мандруючи Східною Європою і будучи в Україні, вирішили відвідати мертве місто Прип’ять. Відвіз їх туди колишній військовий, незважаючи на заборону на першому КПП. Після прогулянки містом друзі не поставилися серйозно до всього побаченого і ввечері вже хотіли повертатися в готель, але машина виявилася зламаною, і їм довелося залишитися в Прип’яті. Тут і починаються всі жахи.
«Земля забуття», 2016 рік
Франко-український фільм, який розповідає, як один сонячний суботній день змінив життя багатьох людей. У стрічці переплітаються три історії: Ганна та Петро святкують весілля, хлопчик Валера разом із батьком садять дерево, а лісник Микола робить свій обхід навколо електростанції. Однак все змінюється в одну мить.
Петро їде гасити пожежу, а його наречена у день весілля стає вдовою. Хлопчик лишається без батька. Через багато років Ганна, яка працює гідом по Чорнобильській зоні, Валерій, який шукає свого батька, і Микола, який доглядає заражений сад, зустрінуться, і їм буде про що поговорити.
«Голоси Чорнобиля», 2016 рік
В основі фільму – справжні історії людей, які пережили катастрофу: ліквідаторів, науковців, журналістів та мешканців Зони.
«Чорнобиль», 2019 рік
Цей міні-серіал, створений американським телеканалом НВО спільно з британцями, вважається найсильнішою екранізацією чорнобильської трагедії. Сценарист Крейг Мейзін майже три роки збирав архівні матеріали, бажаючи розкрити правдиву історію аварії та викрити брехню. Щоб серіал вийшов яскравішим, у ньому присутні реальні персонажі та їхні історії.
Телешоу отримало визнання критиків, любов глядачів та 10 премій «Еммі», а також завдяки серіалу уряд розсекретив частину архівів КДБ.