5 українських фільмів братимуть участь у нацвідборі на премію «Оскар»
Про війну, кохання і контрабанду
Український Оскарівський Комітет (УОК) оголосив фільми, які змагатимуться за право представляти нашу країну на найпрестижнішій кінопремії «Оскар» у категорії «Найкращий міжнародний повнометражний фільм». До списку увійшли п’ять фільмів різних жанрів:
«20 днів у Маріуполі», режисер Мстислав Чернов
Стрічка зображує облогу міста від початку повномасштабного російського вторгнення. Вперше картина побачила світ на «Санденсі», одному з головних фестивалів незалежного кіно в США, у секції World Cinema Documentary Competition, де отримала «Приз глядацьких симпатій». Також фільм отримав нагороди Міжнародного кінофестивалю у Клівленді (США), DocAviv (Ізраїль), Sheffield DocFest (Велика Британія), DocEdge (Нова Зеландія), Премій Cinema for Peace (Німеччина) та Royal Television Society (Велика Британія).
«Залізні метелики», режисер Роман Любий
Ще одна документальна стрічка. Цього разу – про збитий росією у 2014 році цивільний літак над Донецькою областю. На місці злочину було виявлено фізичні докази: уламки у формі метелика, які характерні для російської ракетної установки.
«Памфір», режисер Дмитро Сухолиткий-Собчук
Робота над кінострічкою тривала близько семи років. Фільм розповідає історію про приречені спроби українського контрабандиста на ім’я Памфір повернутись до сімейного й чесного життя після сумнівної подорожі за кордон. Світова прем’єра кінострічки відбулася на Каннському кінофестивалі 2022 року. Після завершення показу зал аплодував майже сім хвилин, що стало рекордом для кінофестивалю. «Памфір» також потрапив до списку найкращих фільмів за версією The Guardian.
«Терикони», режисер Тарас Томенко
Фільм розповідає про життя дітей у «сірій зоні» на Донбасі. У центрі сюжету – юна дівчина Настя, яка ще в ранньому дитинстві втратила батька, дім та віру в життя через війну, яка стала для неї чимось звичайним. Попри всі обставини, героїня продовжує дивитись у майбутнє з оптимізмом та надією. Кінострічку було номіновано на премію Berlinale Documentary Award.
«ШТТЛ», Адрієн Волтер
Фільм розповідає історію кохання Юни та Менделя, які хочуть бути разом, незважаючи на заборони батьків. Події у стрічці відбуваються напередодні вторгнення німців у 1941 році. Історична основа фільму – доля містечка Сокаль у Львівській області, яке було знищене німецькою армією.