Оксана Забужко та Амаль Клуні: хто увійшов до сотні найвпливовіших жінок 2023 року від BBC
Цьогоріч у рейтингу три українки
Видання ВВС опублікувало список зі 100 жінок з усіх куточків світу, які надихали та впливали на людство у 2023 році. Цього разу до переліку найвпливовіших потрапили три українки: письменниця Оксана Забужко, радниця з питань кліматичної політики Ірина Ставчук та захисниця прав дітей Олена Розвадовська.
Так, Оксана Забужко є однією з найвидатніших українських інтелектуалок-письменниць. Вона стала відомою завдяки романам «Польові дослідження українського сексу» та «Музей покинутих секретів».
Книжки Забужко перекладені 20 мовами, її твори відзначені літературною премією Центральної Європи «Ангелус», Національною премією України імені Тараса Шевченка та орденом Почесного легіону Франції.
Олена Розвадовська — захисниця прав дітей і засновниця благодійного фонду «Голоси дітей». Його фахівці надають психологічну підтримку маленьким українцям, допомагають побороти травми трагічних подій в державі. За час свого існування доброчинна організація посприяла десяткам тисяч дітей та батьків. До цього Олена чотири роки волонтерила у прифронтових районах Донбасу.
Ірина Ставчук співпрацює з незалежним філантропічним рухом «Європейський кліматичний фонд». Вона веде українські програми, спрямовані на розробку екологічно чистих і стійких до зміни клімату рішень для повоєнного відновлення країни.
У період з 2019 по 2022 рік Ірина обіймала посаду заступниці міністра захисту довкілля та природних ресурсів України. Разом із цим, Ставчук є співзасновницею Центру екологічних ініціатив «Екодія» та «Асоціації велосипедистів Києва». Вона координує діяльність регіональних громадських груп, які досліджують проблеми зміни клімату.
До списку найвпливовіших жінок увійшли також колишня перша леді США Мішель Обама, футболістка й володарка «Золотого м’яча» Айтана Бонматі, американська акторка Америка Феррера, 93-річна модель й інфлюенсерка Лісія Ферц, юристка й правозахисниця Амаль Клуні.
Крім того, у переліку є й виконавиця мовою жестів Джастіна Майлз. Вона перекладала виступ Ріанни на Суперкубку в лютому цього року, увійшовши в історію як перша жінка з порушеннями слуху, що продемонструвала американську мову жестів на престижному шоу.
BBC відзначили й китаянку Сюй Цзаоцзао, яка виступає за надання права незаміжнім дівчатам у Китаї заморожувати свої яйцеклітини. Вона стала першою жінкою в країні, яка через суд спробувала домогтися права на заморожування свого біоматеріалу.
Також у списку опинилася письменниця Еліс Осман, відома серією коміксів «Коли завмирає серце», лідерка феміністичного руху США Глорія Стайнем і лауреатка цьогорічної Нобелівської премії з економіки Клаудія Голдінг.
Фото: ВВС