Елтон Джон, Мелані Гріффіт і не тільки: зірки, що страждають на епілепсію
Міфи та перша допомога
12 лютого відзначається Всесвітній день обізнаності про епілепсію. За даними ВООЗ, на це захворювання страждає кожен 26-ий в Україні, та попри діагноз, може жити звичайне та активне життя, завдяки вчасній медичній допомозі.
Редакція Insider.ua разом із ГО «Епіпросвіта» вирішили поділитися основною інформацією про недугу, яку має знати кожен.
Міфи про епілепсію:
Міф: Епілепсією хворіють тільки з дитинства.
Факт: Епілепсія може проявлятися в будь-який момент життя, як генетична, так і спровокована ударом голови або сильним стресом.
Міф: Епілепсія заразна.
Факт: Неможливо «підхопити» епілепсію від людини, яка має судомний напад.
Міф: Якщо покласти ложку до рота людини під час нападу, вона не зможе проковтнути язик.
Факт: Неможливо проковтнути язика під час епілептичного нападу. Якщо покласти щось людині до рота, можна зламати зуб або пошкодити ясна. Це також може призвести до того, що язик заблокує доступ повітря і призведе до утрудненого дихання.
Перша допомога, якщо у когось стався епілептичний напад:
- Зберігайте спокій і зазначте тривалість судомного нападу.
- Надайте безпечне положення людині, заберіть усі небезпечні предмети. Покладіть людину на бік, а під голову підкладіть щось м’яке, наприклад, куртку.
- Не намагайтеся силою «зупинити» судоми: зігнути чи розігнути кінцівки, притиснути людину до поверхні тощо.
- Не кладіть до рота жодних предметів.
- Залишайтеся поруч з людиною під час судом.
- Занотуйте час і симптоми судом, які спостерігали.
«Якщо ви відчуваєте наближення нападу – ляжте на підлогу, підклавши під голову м’яку подушку або куртку. Не дивіться в телефон чи телевізор, швидка зміна кадрів може призвести до судом. Напишіть або розкажіть інструкцію людям поруч: що вам допоможе або що заважає, чи завершиться ваш напад самостійно, чи треба викликати швидку», – озвучили рекомендації в ГО «Епіпросвіта».
Епілепсія не виняток і серед світових знаменитостей. Багато відомих акторів та музикантів, незважаючи на цей діагноз, досягли успіху.
Елтон Джон
Артист почав страждати від важких епілептичних нападів у 1980-х роках, імовірно викликаних багаторічним вживанням наркотиків та алкоголю. Щойно Джон перестав ними зловживати, кількість нападів різко скоротилася.
Мелані Гріффіт
Володарці премії «Золотий глобус» поставили діагноз “епілепсія” після низки нападів протягом 20 років, що ставалися в моменти сильного напруження.
Емі Лі
42-річна солістка рок-гурту Evanescence Емі Лі є представницею Національного центру епілепсії й підтримує проєкт Out of the Shadows. Артистка стверджує, що пом’якшити напади їй допомагає музика Моцарта.
Г’юґо Вівінг
63-річному акторові фільму «Матриця» було діагностовано епілепсію у віці 13 років. Напади припинилися після 18 років. Однак Вівінг досі не водить машину через високий ризик нападу.
Прінс
Легендарний співак боровся з епілепсією в дитинстві та в інтерв’ю зізнавався, що йому довелося тоді зіткнутися з глузуваннями з боку однолітків через цю недугу.
Денні Гловер
77-річна зірка фільму «Смертельна зброя» має епілептичні напади протягом останніх 20 років свого життя.