Олена Зеленська та поважні посли відвідали виставку про жіночий спротив у Криму
З нагоди 10-х роковин окупації Криму росією
Напередодні у Києві у Представництві Президента України в АР Крим/Офісі Кримської платформи відбулося офіційне відкриття мистецької виставки «ЛОМИКАМІНЬ. Жіночий спротив у Криму». Її мета – привернути увагу громадськості до історій жінок, яких незаконно ув’язнили за підтримку України, а також вшанувати силу тих, хто щодня дає відсіч окупантам, демонструючи боротьбу за свої права та свободу. Куратором заходу стала Тетяна Філевська.
Експозиція включає інсталяцію «Пляж» Лії Достлєвої і Юлії По; щоденники окупації Юлії По, які дозволяють отримати унікальний погляд на події, що відбувалися в Криму в 2014 році; соціальну скульптуру «Пліт Крим» Марії Куліковської; творчий проєкт Алевтини Кахідзе, в якому вона говорить про незаконно ув’язнених окупантами в Криму – велику кількість політв’язнів, активістів та активісток, українців та кримських татар, а також мирне населення; щоденники «Злої мавки», в яких активістки розповідають свої історії, діляться почуттями та стають почутими за межами окупації.
У просторах Офісу Кримської платформи розмістилися і роботи проєкту «Крим. Дім» Еміне Зіятдінової. Ця серія фотографій – візуальна послідовність, що відображає досвід кримських татар, які знайшли свій дім у складному геополітичному середовищі перед і після окупації Криму росією.
Також на виставці оприявнено історичний контекст, що апелює до постаті Лесі Українки та її творів. Один із них – експозиція «Іфігенія в Тавриді. Леся Українка в Криму». Тут презентовано об’єкти та документи, зібрані під час кураторського дослідження до виставки, та окреслює історичний контекст, в якому опиняються наші сучасниці.
Захід відвідали Перша леді України Олена Зеленська, Постійна Представниця Президента України в АР Крим пані Таміла Ташева, Перший заступник Міністра закордонних справ України пані Еміне Джапарова, Надзвичайний та Повноважний Посол США в Україні пані Бріджіт Брінк, Надзвичайний та Повноважний Посол Канади в Україні пані Наталія Цмоц, Голова моніторингової місії ООН з прав людини в Україні пані Даніель Белль. Окрім цього, з онлайн-зверненням до гостей звернулася Посол Європейського Союзу в Україні пані Катаріна Матернова.
«Уже нікому, на щастя, не треба пояснювати, чому, коли ми кажемо: «дякую ЗСУ», то адресуємо це одночасно і захисникам, і захисницям, чому жінок-захисниць окремо зазначено в назві державного свята 1 жовтня – бо ми, як суспільство, вчимося робити щоденний подвиг жінок видимим. Гідно цінити його. Ця виставка продовжує цю місію – наводить фокус на відважних жінок і їхній щоденний спротив в умовах окупованого Криму. Опір, часто негучний і самотній – але тим важливіший і сміливіший», – наголосила Олена Зеленська.
«Часто, коли ми говоримо про спротив, який Україна чинить російським окупантам уже довгих 10 років, у багатьох людей виникає образ чоловіка. Політв’язень. Воїн. Захисник. Але сьогодні ми хочемо, щоб обличчя жіночого спротиву в Криму було впізнаним. Щоб голоси хоробрих та відданих жінок, які не побоялися чинити опір окупації, були почуті. Активістки руху спротиву. Політув’язнені. Наші захисниці. Ми віддаємо шану кожній. Дякую вам за те, що не здаєтесь. Боротьба триває. Наш спротив триває», – зі свого боку зазначила пані Таміла Ташева, яка у своїй промові також згадала про правозахисницю та журналістку Лютфіє Зудієву, політув’язнених Ірину Данилович, Галину Довгополу, Леніє Умерову.
Виставка завершилася перфомансом Марії Куліковської, під час якого вона торкнулася теми окупації Криму.
Тетяна Філевська і Таміла Ташева
Тетяна Філевська і Таміла Ташева
Алевтіна Кахідзе
Таміла Ташева і Тетяна Філевська
Таміла Ташева
Тетяна Філевська
Алевтіна Кахідзе і Тетяна Філевська
Таміла Ташева
Таміла Ташева
Тетяна Філевська
Тетяна Філевська і Таміла Ташева
Алевтіна Кахідзе
Таміла Ташева
Тетяна Філевська
Тетяна Філевська
Тетяна Філевська