Від прифронтових Сум до всесвіту Ван Гога: 7 нових виставок квітня

Мистецький маршрут місяця
Квітень приносить до столиці контрастну та емоційну виставкову програму. Цього місяця на вас чекають мистецькі рефлексії з прифронтових Сум, переосмислення українських водойм та ландшафтів, а також щирі автобіографічні історії зцілення. А для поціновувачів світових шедеврів відкриваються одразу два масштабні проєкти — загадкові гравюри Гої в Музеї Ханенків та мультимедійне занурення у світ Ван Гога на ВДНГ.
Обирайте свій напрямок для культурних вихідних!
«Клубок моїх думок»
Коли: з 4 до 18 квітня
Де: Flowerbed Gallery, вул. Ярославська, 26 з середи по неділю з 15:00 до 20:00
Вартість: вільний донат
У своєму новому автобіографічному проєкті художниця Софа Cyberpunk досліджує межі власної вразливості. Експозиція стає візуальним маніфестом відновлення після болю та психологічного тиску. Мисткиня буквально розплутує «клубок» важких спогадів, перетворюючи їх на мистецькі об’єкти. Оголюючи внутрішній світ, авторка стверджує: справжня сила здатна прорости навіть крізь найглибші травми.

«20 км»
Коли: до 25 квітня
Де: Imagine Point, Голосіївський проспект, 86/1 з середи по суботу з 12:00 до 19:00
Вартість: вхід вільний
Сьогодні Суми — лише за 20 кілометрів від лінії бойового зіткнення. Попри постійні обстріли, культурне життя міста триває. Ця експозиція досліджує внутрішню мотивацію митця: що змушує художника не покидати свій дім і творити в епіцентрі небезпеки? Як екстремальні обставини трансформують візуальну мову, чи, можливо, залишають її непохитною? Свої відповіді дають художники Ігор Швачунов, Василь Клименко та Олександр Федоренко, які свідомо обрали рідне місто та мистецтво замість евакуації.

«Тимчасово (пусті)»
Коли: з 8 квітня до 3 травня
Де: Національний музей Тараса Шевченка, бульвар Тараса Шевченка, 12 з середи по неділю з 10:00 до 18:00
Вартість: 200 грн — звичайний квиток, 100 грн — пільговий
Експозиція побудована як персональний маршрут: від колективної пам’яті до інтимних переживань. Розповідь починається з рефлексії над міським простором — захищеними піском або демонтованими пам’ятниками. Наступна локація — кульмінаційна зала, де оголюються кризові виклики сучасних музеїв в умовах загрози. Фінал подорожі — найбільш інтимний: він присвячений феномену квартирних галерей. Саме тут, у тиші приватного простору, авторки розкривають свої справжні почуття та світоглядні позиції.

«Повільна вода»
Коли: з 9 квітня до 3 травня
Де: Мала Галерея Мистецького арсеналу, вул. Івана Мазепи, 28 з середи по неділю з 12:00 до 19:00
Вартість: вхід вільний
Цей проєкт — глибоке занурення в екосистему українських водойм, зокрема Кременчуцького «моря». Авторка свідомо відмовляється від антропоцентризму, де ландшафт — лише ресурс для експлуатації. Натомість вона розкриває річку як живий медіум пам’яті.
Через мову просторових інсталяцій, графіки та об’єктів виставка «Повільна вода» фіксує ті болісні трансформації та процеси екологічного розпаду, що зазвичай приховані під темною водою. Це візуальна рефлексія про можливість «загоєння» довкілля і якими мають бути нові, етичні шляхи співіснування людини з річковим ландшафтом.

«Культурний ліс»
Коли: з 9 квітня до 24 травня
Де: Dymchuk Gallery, вул. Ярославська, 21 з середи по суботи з 12:00 до 19:00
Вартість: вхід вільний
Новий виставковий проєкт Інги Леві об’єднує живописні серії 2020–2026 років. Головним візуальним та смисловим осередком експозиції стає концепт «культурного лісу». Це простір штучних насаджень, де перетинаються пам’ять, травма та нова реальність. Художниця філігранно фіксує, як невідворотно трансформується звичний пейзаж.
Те, що вчора здавалося буденним — як-от містична порожнеча спортмайданчиків у нових ЖК, — еволюціонує до фронтових краєвидів 2025 року, затягнутих антидроновими сітками. Досліджуючи ідею «третьої природи», авторка показує нерозривне сплетіння органічного та мілітарного: де навіть смарагдові сітки рекреаційних зон невідворотно набувають тривожного воєнного звучання.

«Диспаратес»
Коли: з 11 квітня до 26 липня
Де: Музей Ханенків, вул. Терещенківська, 15-17 щосереди, пʼятниці, суботи та неділі — з 10:30 до 17:30, щочетверга — з 12:00 до 19:30
Вартість: 150 грн — звичайний квиток, 75 грн — пільговий
До 280-річчя Франсіско Гої Музей Ханенків представляє безпрецедентну подію — першу в Україні експозицію його славнозвісної серії гравюр «Диспаратес» (Los Disparates). Виставка побудована як багатовимірний діалог класики та сучасності й складається з трьох частин. Оригінальні твори іспанського генія доповнює 23-метровий розпис харківської дитячої артстудії Aza Nizi Maza. У цій масштабній роботі химерні мотиви Гої трансформуються у сюрреалістичні сновидіння про дорослішання вигаданої дівчинки-підлітка Франциски Талан.

«Всесвіт Ван Гога»
Коли: з 4 квітня до 26 липня
Де: ВДНГ, пав. №7, просп. Академіка Глушкова, 1 щодня з 10:00 до 23:00
Вартість: 350 грн
Цей грандіозний проєкт уже підкорив Нью-Йорк, Лос-Анджелес, Торонто, Дубай та Берлін, а тепер пропонує вам зробити крок просто всередину картин легендарного нідерландця. Завдяки технології Digital Art 360 понад 2000 квадратних метрів простору перетворюються на живий всесвіт Вінсента ван Гога. Масштабні відеопроєкції у супроводі музики дозволяють глядачам буквально розчинитися у магії «Зоряної ночі» або опинитися посеред безкрайнього поля «Соняшників».
Окрім захопливої мультимедійної зали, на вас чекає повне інтерактивне занурення: VR-подорож полотнами митця, реальна реконструкція його знаменитої спальні та детальний аудіогід. Для прихильників класики працюватиме традиційна експозиція. У двох залах розгорнеться хронологія життя генія та галерея з десятками точних репродукцій його картин.








