Знай наших: українські художники, які співпрацюють зі світовими модними брендами
Головні колаборації
Мода та мистецтво нерозривно пов’язані між собою. Дизайнери не лише надихаються художніми творами під час створення колекцій, а й запрошують їх авторів до співпраці. З цього часто виходять дивовижні арт-об’єкти.
Ми вирішили згадати та розповісти про найцікавіші колаборації українських художників та фотографів зі світовими брендами. Їм є чим здивувати!
Діммі Табурець x Balenciaga
У 2020 році діджитал-художник Діммі Табурець створив кілька віжуалів для Balenciaga, які були опубліковані на офіційних сторінках бренду в Instagram та TikTok. Представники французького Дому самі звернулися до нього, запропонувавши співпрацю. Результатом колаборації стало, наприклад, селфі для інстаграма. На ньому Табурець зображений у сонцезахисних окулярах Balenciaga та із сережкою у вигляді себе у байкерському костюмі білого кольору з осінньо-зимової колекції Balenciaga 2020 року.
Художник також зняв відео для TikTok-акаунта Balenciaga, в якому крокує задом наперед у світлому пальто та високих чоботях.
@balenciaga
Synchrodogs x Louis Vuitton
Synchrodogs – це художній дует фотографів Романа Новена та Тані Щеглової, який сформувався у 2008 році. Пара створює фотографії на межі моди та мистецтва та співпрацює з багатьма модними брендами. Наприклад, в їхньому портфоліо можна знайти проєкти з Marni, Bimba Y Lola, Kenzo та іншими марками.
Остання гучна колаборація Synchrodogs — створення книги Louis Vuitton про Україну, що вийшла у жовтні 2020 року. Вона стала частиною серії альбомів Fashion Eye. З 2016 року бренд випускає видання про найкрасивіші куточки Землі спільно з відомими фотографами. Україну Synchrodogs вирішили показати через призму Карпат. Працюючи над випуском, учасники дуету зосередилися на темі зв’язку людини з природою та того, як вона змінює її.
Борис Михайлов x Helmut Lang
Роботи одного з найголовніших художників та фотографів України Бориса Михайлова виставляються на ключових міжнародних художніх майданчиках. Серед них — Музей сучасного мистецтва в Нью-Йорку (MoMA), галерея Tate Modern у Лондоні та Венеціанська бієнале. Він здобув широку популярність завдяки серії фотографій із бездомними «Історія хвороби», створеної у 1997–1998 роках. А через 10 років, 2017-го, американський бренд Helmut Lang запропонував Михайлову створити спільну капсульну колекцію в рамках проєкту Seen by: The Artist Series.
Борис і креативний директор проєкту Ізабелла Берлі (головна редакторка журналу Dazed з 2015 по 2021 рік) вирішили випустити світшоти та футболки з кадрами із серії Михайлова Look at Me, I Look at Water, присвяченої нестабільності 1990-х.
У проєкті Seen by: The Artist Series, до речі, взяли участь й інші митці. Наприклад, разом з Helmut Lang капсули також створили Лі Ледар, Пітер Худжар, Марк Моррісро, Мартін Сімс та інші.
Маша Рева x Jacquemus
«Я закохався в Марсель, будучи ще підлітком», — заявив французький дизайнер Сімон Порт Жакмюс і у 2017 році вирішив створити альбом Marseille Je T’aime, присвячений цьому портовому місту на березі Середземного моря. Для реалізації проєкту він запросив 15 сучасних художників, серед яких — Маша Рева, випускниця лондонського коледжу Central Saint Martins та одна з найпопулярніших українських художниць на сьогодні.
Маша стала автором серії By The Sea. Вона створила вбрання з паперу та картону, розписавши їх візерунками, що зображають її художню манеру. Рева розглядає тканину та шкіру в ролі полотна.
Фотографом By The Sea виступив Армен Парсаданов.
Саша Курмаз x Eytys
У 2015 році нью-йоркський рітейлер Opening Ceremony випустив кеди шведського бренда Eytys, створені спільно з графіті-художником та фотографом Сашею Курмазом. Саша розробив дизайн взуття. Він створив принт у стилі графіті із бунтарськими гаслами, натхненими революційними подіями в Україні у 2013-2014 роках. На кедах зустрічаються фрази Enjoy without chains («Насолоджуйся без ланцюгів»), Democracy is watching you («Демократія стежить за тобою»), «За вашу і нашу свободу», «Воля або смерть» та інші.
Сам Курмаз загалом далекий від моди. Здебільшого він займається культурно-соціальними проєктами. Наприклад, художник виступив одним з авторів книги про феномен церковної архітектури Orthodox Chic, яку випустило видавництво «Основи» у вересні 2020 року.