Now Reading
Читає Світлана Павелецька: теми фемінізму й дискримінації у сучасній нігерійській літературі

Читає Світлана Павелецька: теми фемінізму й дискримінації у сучасній нігерійській літературі

Читає Світлана Павелецька: теми фемінізму й дискримінації у сучасній нігерійській літературі

У своєму літературному блозі для INSIDER.UA завзята шанувальниця читання, співзасновниця видавництва #книголав Світлана Павелецька ділиться своїми літературними відкриттями та враженнями від книжок найрізноманітнішої тематики.

У своїй першій колонці вона відкриває деякі інсайти видавницької справи в Україні, а також  розповідає про сучасну нігерійську літературу, а саме про твори «Американа» та «Половина жовтого сонця» Чімаманди Адічі — унікальні видання, які варто поставити на свою книжкову полицю!

Книжки Чімаманди цікаві не тільки через теми фемінізму та дискримінації, а й тим, що змальовують, як війна змінює людей.

Читає Світлана Павелецька: теми фемінізму й дискримінації у сучасній нігерійській літературі

Світлана Павелецька
співзасновниця видавництва #книголав,
консультантка зі стратегічних комунікацій

Нігерійська література має величезний потенціал розкриття важливих соціокультурних тем, як-от дискримінації та фемінізму. Чімаманда Нґозі Адічі  у романах «Американа» (Americanah) та «Половина жовтого сонця» (Half of a Yellow Sun) приголомшує авторським стилем та вмінням глибоко занурити читача у світ своїх героїв.

Але з творчістю цієї письменниці познайомилися ми не самі, нас підштовхнули. Я їхала у відрядження в одну з африканських країн, і ведучий Вадим Карп’як, з яким ми товаришуємо, сказав: «О, так ти маєш прочитати ось цю книжку: «Половина жовтого сонця», але її немає українською.

Я знайшла її англійською, прочитала і загорілася бажанням видати. Але на той момент права вже викупило «Видавництво». Робота над романом була вже майже завершена, але так склались обставини, що вони тоді не готові були друкувати його, тож ми викупили права, переклади та ілюстрації. Насправді там багато від «Видавництва» — майже весь доробок їхній. Ми долучилися вже на останніх стадіях.

Це цікавий кейс нормальної роботи ринку, коли одне видавництво вирішило щось не публікувати, а інше навпаки – зацікавлене і бачить у цьому свій продукт. Якби таких випадків нормальної взаємодії було більше, то й ринок швидше розвивався б.

Читає Світлана Павелецька: теми фемінізму й дискримінації у сучасній нігерійській літературі
Чімаманда Нґозі Адічі

Книжки Чімаманди цікаві не тільки через гострі теми фемінізму та дискримінації, а й тим, що змальовують, як війна змінює людей, оскільки події у творах відбуваються під час громадянської війни в одній з країн Африки. Для нас — це історія трансформації людських стосунків і того, як проявляються риси характеру залежно від обставин.

Якщо говорити про вплив цих книжок на українське суспільство — це можливість уявляти життя поза межею своєї «бульбашки» та побачити світ ширше.

Питання дискримінації завжди є актуальним в будь-якому суспільстві так само, як фемінізм та інші. Через те, що світ зараз дуже швидко рухається, певні поняття не встигають вкорінитися в ньому, й зміни впливають на людські цінності, які теж починають  модифікуватися. Саме тому історії про права жінок та потребу рівності настільки важливі для соціуму. Вони – задля того, щоб нагадувати про речі, які мають бути незмінними незалежно від плину та темпу життя.

Попри те, що ворог намагається нас здолати, необхідно розвивати навички аналізу інформації, щоб боротися далі.

Якщо говорити про вплив цих книжок на українське суспільство — це можливість уявляти життя поза межею своєї «бульбашки» та побачити світ ширше. Друга важлива роль — це нагода аналізувати і виходити за межі. Наразі для нас – це вкрай важливо, адже ми живемо у стані війни й іноді забуваємо про те, як живе решта світу. Але для того, щоб перемогти і почати відбудову, ми маємо поглянути вище і ширше. І тепер, попри те, що ворог намагається нас здолати, необхідно розвивати навички аналізу інформації, щоб боротися далі.

Читає Світлана Павелецька: теми фемінізму й дискримінації у сучасній нігерійській літературі

«Половина жовтого сонця» Чімаманди Нґозі Адічі — це один із найсильніших та найцінніших описів сучасної Африки. Це історія про любов, віру, розчарування та виживання в умовах війни. На сторінках роману йдеться і про моральну відповідальність, колоніалізм, етнічну відданість класу й раси. Показує авторка і те, як почуття любові може ускладнити ці питання.

Читає Світлана Павелецька: теми фемінізму й дискримінації у сучасній нігерійській літературі

«Американа» Чімаманди Нґозі Адічі — соціальна сатира про життя та взаємозв’язки трьох країн: Нігерії, Сполучених Штатів та Великої Британії. Ця книжка захоплює читача не лише історією кохання, а й темами соціальної нерівності, адаптації до нових культур та пошуку власного місця у світі. На її сторінках, як і в попередньому романі,  авторка торкається гострих суспільних питань  ідентичності, расової і культурної самоідентифікації, також розповідає про інші виклики сучасного світу.

До слова, у #книголав вже перекладається і третя книжка цієї самої письменниці — «Фіолетовий гібіскус», її плануємо видати  2026 року.

Мені здається, що для видавництва є дві важливі ролі. Перша — це якісно зробити продукцію. Друга — це актуалізувати контекст завдяки, наприклад, передмові.

Невдовзі в нас вийде книжка «Щоденник Гуантанамо» (Guantanamo Diary), за її мотивами  був знятий фільм «Мавританець» (The Mauritanian). Це реальна історія, але з її друком не все так просто, бо вона налічує чимало  цензурованих моментів.

Проте ми вважаємо, що видавництво не має права позбавляти читача творів і цензурувати реальність — на полиці мають бути абсолютно різні книжки. Так само і з виданнями про Другу світову війну: коли людина читає про якесь жахіття воєнних літ, але знає, що є люди, які змогли це витримати й відбутися в життті, попри всі випробування,   — це окриляє і додає сил.  Дуже цінно, що література допомагає пережити складні моменти і показати, що надія на краще завжди є!

 

0 0 vote
Article Rating
Какова ваша реакция?
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017 Влюбился
0
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017 Лайк
0
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017 Нелайк
0
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017 Под вопросом
0
Subscribe
Notify of
guest
0 Комментариев
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 INSIDER Усі права захищені.
Будь-яке копіювання та відтворення тексту, зокрема часткове та у будь-яких формах, без письмового дозволу правовласника заборонено.


НАШІ ПАРТНЕРИ
Depositphotos