Гравюри української художниці Олесі Джураєвої полетять на Місяць
Послання у майбутнє
Гравюри української художниці Олесі Джураєвої полетять на Місяць. Це серія ксилографій, надрукованих за допомогою українського чорнозему.
До 2022 року Олеся жила у Києві, малювала, презентувала свої роботи у США, Європі та Латинській Америці. Але через повномасштабну війну у квітні торік художниця зі своєю сім’єю переїхала до старого будиночку за 150 кілометрів від Києва.
Там вона почала створювати гравюри на дереві — про вікно надії, про вікна всіх зруйнованих будинків і життів, про українські будинки і землю, про те, що українців не розбити і не перемогти.
У цей час їй написав канадський колекціонер, письменник і фізик Семюель Перальта. Раніше він вже купував картини художниці. Колекціонер працює над мультимедійним архівом «Місячний кодекс» (Lunar Codex) разом із NASA й запропонував Джураєвій взяти участь у проєкті.
«Цей проєкт такий життєствердний, із думками про майбутнє. Це саме те, чого я потребувала в перші місяці», — коментує художниця.
У «Місячному кодексі», крім робіт Джураєвої, оцифрують твори 30 000 художників, письменників, музикантів і режисерів із 157 країн. Це сучасне мистецтво, поезія, журнали, музика, фільми, подкасти й книги, деякі з них замовили спеціально для проєкту. «Місячний кодекс» розділили на чотири капсули часу.
За словами ініціатора проєкту Семюеля Перальти, це найбільший проєкт із запуску культурних творів у космос. Cвою ініціативу він називає «посланням у пляшці для майбутнього про те, що під час війни, пандемії й економічних потрясінь люди все ще знаходять час для створення краси».
Фото: Instagram @olesyadzhurayeva