Хто отримає Шевченківську премію у 2023 році
Повний список переможців та подробиці скандалу
Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка оголосив лауреатів 2023 року. Цього разу подія відзначилася скандалом, через який свої посади залишили одразу два керівники комітету — Юрій Макаров та Влада Ралко.
Вся річ у тому, що імена переможців оприлюднили із затримкою. Зазвичай це відбувається 9 березня, у день народження Тараса Шевченка, та супроводжується відповідним указом Президента України.
За словами вже колишнього голови комітету Юрія Макарова, затримка відбулася через рішення доповнити сім номінацій ще однією категорією — «За внесок у перемогу». Нагородити лауреатів було вирішено 22 травня, в день перепоховання поета.
У конкурсі можуть брати участь твори, випущені не пізніше як за півроку до подання заявки. Відповідно, за нагороди цього року боролися роботи, створені до війни.
«Від початку повномасштабної війни з’явилася неймовірна, неуявна кількість вартісних мистецьких творів, проєктів і явищ, які робляться на ентузіазмі й у буквальному сенсі наближають нашу перемогу», — сказав Макаров. Але багато представників мистецької спільноти засудили ініціативу, сприйнявши її «як політичну спекуляцію, намагання влади призначити “своїх” висуванців або применшити вагу вже визначених лауреатів».
Це не єдині зміни цього року. Комітет також не оголосив переможців у номінаціях «Театральне мистецтво» та «Візуальне мистецтво». Публікуємо повний список лауреатів Шевченківської премії:
«Література»
Катерина Калитко — за книгу поезій «Орден мовчальниць».
«Публіцистика і журналістика»
Віталій Портников — за публіцистичні твори та виступи останніх років.
«Музичне мистецтво»
Виконавці гурту «Хорея Козацька» Тарас Компаніченко, Максим Бережнюк, Северин Данилейко, Ярослав Крисько та Сергій Охрімчук — за альбом «Пісні Української революції».
«Кіномистецтво»
Ірина Цілик — за документальний фільм «Земля блакитна, ніби апельсин».
«Літературознавство та мистецтвознавство»
Михайло Назаренко — за книгу «Крім “Кобзаря”. Антологія української літератури. 1792−1883».
Нагадаємо, Шевченківська премія — найголовніша нагорода за внесок у розвиток культури та мистецтва в Україні. Вона була заснована 1961 року.