Косметика і стрес: як відновити баланс шкіри після довгого дня
Пояснює науковиця
Будьмо чесними — яких би зусиль ми не докладали, стрес зараз є постійним супутником нашого життя. Організм щодня відчуває вплив стресу на всіх рівнях. Наша шкіра не виключення — і стрес впливає на неї значно серйозніше, ніж ми звикли думати.
Ми звернулися до Наталії Бобок, кандидатки медичних наук та засновниці швейцарського бренду INSTYTUTUM, щоб розібратися в тому, як саме відбувається цей вплив і як його нейтралізувати.
Коли ми стресуємо, наш організм переходить у режим «надзвичайної ситуації». Нервова система вмикає тривогу, викидаючи в кров адреналін та кортизол, і мобілізує всі ресурси. У цей момент кров спрямовується до життєво важливих органів, залишаючи шкіру з мінімальним кровопостачанням — ось чому люди часто бліднуть під час стресу. У такій ситуації шкіра страждає від нестачі поживних речовин, антиоксидантів та кисню.
Як стрес впливає на нашу шкіру
- Стрес здатен загострювати або провокувати такі стани шкіри як псоріаз, атопічний дерматит, акне та контактний дерматит;
- Він порушує бар’єрну функцію шкіри, через що вона швидше втрачає вологу і стає більш вразливою до подразників і мікроорганізмів;
- Стрес впливає на вироблення шкірного сала, а отже й загострення акне;
- Гормон стресу кортизол пригнічує синтез колагену та прискорює процеси старіння шкіри;
- Під впливом стресу посилюються окислювальні процеси в шкірі, збільшується утворення вільних радикалів і виснажується антиоксидантний захист;
- Стрес може впливати на пігментацію шкіри, потенційно призводячи до нерівномірного кольору та появи пігментних плям;
- Недосип, який часто супроводжує стрес, не дає шкірі адекватно відновлюватись та може прискорювати появу ознак старіння, таких як дрібні зморшки та зниження еластичності.
Антистрес-догляд за шкірою
Я вважаю, що антистрес-догляд за шкірою має зосереджуватися на трьох основних «китах», каже Наталія Бобок:
- Відновленні гідроліпідного бар’єру;
- Підсиленні природної здатності виробляти колаген та еластин;
- Боротьбі з запаленнями та їхніми причинами, такими як надлишкове вироблення себуму чи зневоднення.
Давайте розберемося, з чого почати.
А почнемо з того, що «нульовим кроком за замовчуванням» будь-якого догляду за шкірою — і антистрес не виключення — є атравматичне, мʼяке і ретельне очищення.
«Я раджу не використовувати засоби з сульфатами та ніколи не вмиватися «до скрипу» — це призводить до пересушування шкіри й, як наслідок, зневоднення і вироблення зайвого себуму, який має це зневоднення компенсувати. Раджу обрати м’який засіб, який матиме слабокислий pH від 4 до 7, для нейтралізації лужної міської води, і для здоров’я мікробіому шкіри. Якщо pH вищий — засіб для очищення відноситься до лужних, а вони дуже стягують та сушать шкіру».
Надавайте перевагу гідрофільним оліям, як от наш Transforming Melting Cleanser від INSTYTUTUM. Вона добре очищує, не стягуює, додатково зволожує і живить шкіру, не порушуючи захисний бар’єр та пом’якшує шкіру за рахунок гіалуронової кислоти та олій в складі засобу.
Лише після очищення ми можемо переходити до цільового етапу активного догляду за показами.
Крок 1: Активи в антистрес-догляді
Обираючи активний антистрес-догляд, я перш за все зосереджуюсь на протидії вільним радикалам і підсиленні антиоксидантного захисту шкіри, а ще — на підтримку природного вироблення колагену та еластину. Все це разом — наш щит проти передчасного старіння.
Серед антиоксидантів особливо ефективними є вітаміни C та E. Вони не лише нейтралізують вільні радикали, але й мають протизапальні властивості, відновлюють шкіру та захищають її від подальших пошкоджень. Додатковим бонусом є їхня здатність освітлювати шкіру та вирівнювати тон, повертаючи обличчю свіжість та сяйво.
Ще один необхідний компонент антистрес-догляду — ніацинамід, або вітамін B3, – це універсальний актив, ефективний для різних типів шкіри. Він регулює вироблення себуму, стимулює синтез колагену, зміцнює захисний бар’єр шкіри та розгладжує дрібні зморшки. Крім того, ніацинамід допомагає утримувати вологу в шкірі та заспокоює запалення, що особливо важливо в стресові періоди.
І, нарешті, необхідна підтримка вироблення колагену для пружної та молодої шкіри — це пептиди. Вони запобігають появі дрібних зморщок, підвищують пружність та тонус шкіри.
«Я не фанат моно-продуктів і це, до речі, світовий тренд — зменшувати кількість баночок а поличці на користь багатофункціональних засобів. То ж я раджу шукати сироватки, які поєднують всі ці компоненти, аби вони разом працювали на досягнення бажаної мети і забезпечили максимальний результат, діючи на всі проблеми шкіри після стресу одночасно».
Знайти такий серум цілком можливо. Наприклад, наш Anti-Wrinkle Brightening C-erum від INSTYTUTUM містить вітаміни С, E, ніацинамід, пептиди та гіалуронову кислоту, забезпечуючи комплексний захист та відновлення шкіри в періоди підвищеного стресу.
Крок 2: Відновлення гідроліпідного бар’єру
Стрес завдає нищівного удару по захисному бар’єру шкіри, що призводить до підвищеної чутливості. Адже чутлива шкіра — це не тип, а саме стан шкіри, який потрібно трансформувати. Тому важливим етапом антистресового догляду є інтенсивне зволоження та відновлення цього природного щита. Якщо ваша шкіра раптом почала тьмяніти, лущитись і реагувати подразненням на те, що раніше переносила комфортно — це прямі свідчення того, що її гідроліпідний бар’єр порушено.
«Ключовим компонентом у відновленні захисного бар’єру шкіри є кераміди рослинного походження. Вони не лише запобігають подразненням, але й створюють невидиму плівку на поверхні шкіри, яка утримує вологу та захищає від зовнішніх подразників.
Для посилення захисних властивостей, кераміди ідеально поєднувати з адаптогенами — екстрактами рослин, які підвищують стійкість шкіри до стресових факторів. Через стимулювання синтезу РНК та білків адаптогени сприяють природним процесам відновлення нашої шкіри. Тобто зміцнюють шкіру, щоб вона могла сама протидіяти агресивними факторами навколишнього середовища, створюють стан, завдяки якому шкіра краще пристосовується до змін. Отже, вже не така чутлива до стресу».
Адаптогени можуть «вгадати», що потрібно шкірі саме зараз у будь-який стресовий період. Вони підлаштовуються під проблему і є мультифункціональними. Адаптогени можна порівняти з батарейками, що одразу надають енергію. Тобто вони діють потужно, але мʼяко і лагідно, і особливо підтримують чутливу шкіри у важкий період.
Ми в INSTYTUTUM створили, ідеальний антистрес-крем за версією зірок Голлівуду — це SuperBiotic Plant-Based Ceramide Cream. Він поєднує в собі рослинні кераміди та потужні адаптогени, такі як гриб альбатреллус, роза дамаська та плоди черімої. Ці та багато інших компонентів забезпечують комплексний підхід до відновлення та захисту шкіри в умовах стресу, повертаючи їй комфорт, пружність та здоровий вигляд.
Крок 3: Дбаємо про шкіру навколо очей
Безсоння або порушений режим сну, які часто супроводжують стресові періоди, негативно позначаються на водному балансі всього організму. Це особливо помітно в зоні навколо очей, де з’являються набряки та темні кола, що потребують спеціального догляду. Шкіра в цій ділянці обличчя надзвичайно тонка і чутлива, вона містить менше сальних залоз та колагенових волокон, тому швидше реагує на стрес втратою пружності та еластичності. Не дивно, що саме тут зазвичай з’являються перші ознаки втоми та старіння у вигляді дрібних зморшок та «гусячих лапок». Щоб ефективно боротися з цими проявами стресу та недосипання, необхідно використовувати спеціальні засоби з комплексом активних інгредієнтів та пом’якшуючих компонентів, які цілеспрямовано працюють з проблемами ніжної шкіри навколо очей.
Формула нашого Truly-Transforming Brightening Eye Cream від INSTYTUTUM розроблена так, щоб одночасно підходити як для щоденного догляду, так і як антистрес-рішення, коли треба швидко «освіжити погляд». Крем містить пептиди для підвищення пружності шкіри та зменшення набряків, а також гіалуронову кислоту для інтенсивного зволоження. Додатково до складу входять екстракти рослин, таких як кора шовкової акації, які забезпечують ліфтинг-ефект, та синьо-зелені водорості, що ефективно розгладжують навіть найдрібніші зморшки.
На що варто звертати увагу при виборі засобів для догляду?
Дуже важливо не натрапити агресивні професійні засоби, які спеціально провокують запалення, адже це може суттєво нашкодити шкірі і здоровʼю. Наприклад, засоби з гідрохіноном токсичні для клітин шкіри та всього організму, а при тривалому використанні або нанесенні у великих дозах можуть збільшити ризик розвитку раку та інших серйозних захворювань.
«Уважно читайте етикетки, звертайте увагу на те, щоб у складі не було шкідливих речовин — сульфатів, мінеральних олій, парабенів — і обирайте засоби одного бренду. Це науково обґрунтований підхід — засоби з однієї лінійки розробляються з урахуванням їхньої взаємодії, їхня сумісність клінічно протестована. Працюючи в синергії, вони дають кращий результат і мінімізують ризик виникнення подразнень чи алергічних реакцій, що особливо важливо для шкіри, яка вже перебуває під впливом стресу».
Тож, хоч стрес дійсно має значний вплив на стан нашої шкіри, ми маємо ефективні інструменти для протидії. А правильно підібраний догляд не лише допомагає шкірі впоратися зі стресом, але й непогано покращує наш емоційний стан. Б’юті-рутини, які ми виконуємо щоранку і щовечора, допомагають нам зосередитись на собі, відволіктися від проблем і приділити увагу відчуттям «тут і зараз». Все це — чудовий спосіб боротьби з нервовою напругою. Тож насолоджуйтесь кожною хвилиною своєї б’юті-рутини — ваша шкіра (і ментальне здоровʼя!) будуть вам вдячні!