Знаменитий «Щедрик» у сучасній світовій культурі
У чому його унікальність?
13 грудня виповнюється 147 років від дня народження українського композитора Миколи Леонтовича. Відомий він, передовсім. своїм різдвяним твором, який давно здобув популярність в Україні та за кордоном – це «Щедрик», над аранжуванням якого митець працював майже усе життя.
Пропонуємо озирнутися на сторінки історії та простежити неймовірно цікаву історію появи цієї легендарної композиції, яку називають найвідомішою різдвяною мелодією, що підкрила цілий світ.
Назад до джерел
У роду Миколи Леонтовича – ціла династія священників, тож усі сподівалися, що він продовжить цю традицію. Та закінчивши Подільську духовну семінарію в Кам’янці-Подільському, де вивчав теорію музики та хоровий спів, навчався грі на скрипці, фортепіано, Лентович не пішов у священники, а почав вчителювати у сільських школах. Там зі своїми учнями часто влаштовував літературно-музичні вечори. Таку любов до мистецтва і до музики зокрема, вочевидь, Миколі ще змалку прищепили батьки, бо його мати любила співати українські народні пісні, а батько мав хист до гри на струнних музичних інструментах. Захоплювався Леонтович і обробкою народних пісень.
Музика та кохання
Як відомо, знайти баланс між роботою та особистим життям зазвичай непросто. Особливо, якщо ви – митець із потягом до створення чогось великого. У такому разі все, що потрібно – це підтримка рідних. Тож роль опори та берегині сімейного затишку перейняла на себе дружина Миколи, Клавдія, у шлюбі з якою у Леонтовича народилося дві доньки – Галина та Євгенія. Вона ідеально створювала комфорт для плідної праці. Композитор часто вирушав у різні села, щоби зібрати матеріал для роботи, а ввечері вдома сідав за фортепіано і творив. Клавдія приносила йому їжу та чай, пильнувала, аби чоловік не забував поїсти.
Загадкова поява «Щедрика»
На Поділлі Микола Леонтович під керівництвом теоретика музики Болеслава Яворського починає створювати такі хорові обробки, як «Дударик», «Мала мати дочку» і той самий «Щедрик».
Існує також версія, що «Щедрик» був написаний як домашнє завдання від Яворського, і це була спроба відродити найдавніші зразки українського фольклору.
Визнання за кордоном
Існує дві версії «Щедрика»: україномовна та англомовна. Хоча Микола Леонтович – український композитор, американці досі свято переконані, що він та його твір належать саме Америці. Уперше у США він прозвучав 1921 року під час концерту в Карнеґі-гол, у Нью-Йорку.
Англомовна версія з’явилася 1936 року під назвою Carol of the Bells. Своєю появою завдячує американцю з українським корінням Пітеру Вільховському, який працював на радіо NBC: почувши виконання «Щедрика», настільки уподобав мелодію, що зробив авторський переклад «Щедрика». І саме цю англомовну версію колядки співають на Різдво на всіх континентах.
«Щедрик» у фільмах та серіалах
Попри сторічну давність написання «Щедрика», його досі активно використовують у фільмах і шоу різдвяної тематики. Імовірно, ви могли почути цю пісню у стрічках «Гаррі Поттер», «Сам удома», «Міцний горішок 2», «У дзеркала два обличчя», «Сімейка Аддамсів» та в українському фільмі «Щедрик», які напередодні Різдва переглядають тисячі людей.
Лунав «Щедрик» і у скетч-шоу «Суботнього вечора в прямому ефірі» і телесеріалі «Менталіст», а також у мультсеріалах «Південний парк», «Сімпсони», «Грифіни» тощо.
«Щедрик» у моді
Неочікувано, однак це сталося! Нещодавно у новому рекламному ролику Chanel використали мелодію «Щедрика» як саундтрек.
«Щедрик» у сучасній музичній культурі
Сучасні українські та зарубіжні артисти не втомлюються створювати музичні кавери на легендарну композицію. Серед українських виконавців оригінальне виконання «Щедрика» свого часу запропонували Тіна Кароль, Олег Скрипка, TARABAROVA, Юлія Саніна, ONUKA та гурти Grandma`s Smuzi і «Тінь сонця» та інші.
Серед закордонних артистів – можна послухати версію американського гурту Pentatonix, яка набула популярності завдяки акапельному виконанню Carol of the Bells. Також варто згадати гурт The Piano Guys, піаніста Девіда Гікена, співачку Кеті Мелуа та британський вокальний гурт Libera.
Фото: Музей-квартира М.Д. Леонтовича; кадр із фільму «Сам удома»; @mykola_leontovich