«П’яні вечірки» у Києві: реакція українців та поради батькам від психолога
Вже кілька днів у соціальних мережах не вщухає резонанс навколо кричущої історії: група молодих людей влаштовувала у Києві гучні вечірки, на які вони запрошували дівчат, накачували їх алкоголем і наркотичними речовинами до несвідомого стану, а потім принижували та знущалися з них, а також чинили сексуальне насильство. Можливо, про це ніхто б і не дізнався, якби хлопці не знімали свої незаконні дії на відео і не викладали в мережу, приміряючи на собе роль «успішних блогерів».
Після розголосу цієї ситуації на злочин оперативно відреагувала Нацполіція України, винних було затримано.
«Наразі двох організаторів затримано та поміщено до ізолятора тимчасового тримання. Обом фігурантам оголошено про підозру за ч. 3 ст. 301 Кримінального кодексу України щодо виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних матеріалів», – зазначив керівник поліції Київської області Андрій Нєбитов.
Ця стаття передбачає позбавлення волі до 7 років. Ще шістьом учасникам вечірок було вручено повістки.
Найбільше дивує те, що до затримання автори скандальних відео були впевнені у своїй правоті: мовляв, дівчата знали, куди йшли. Сумно, але в мережі їх підтримали численні прихильники віктимблеймінгу, які перекладають провину за те, що трапилося, на самих дівчат: «самі винні», «це батьки їх так виховали» тощо.
А ось багато відомих українців, які публічно висловилися на цю тему, зайняли однозначну позицію – на боці жертв.
Однією з перших прокоментувала ситуацію Маша Єфросиніна, адже гостре питання насильства над жінками та дітьми – одне з ключових, яким активно займається її благодійний «Фонд Маша»:
«Навіть якби я гола йшла Хрещатиком з написом на грудях «я люблю, коли мене ґвалтують», це не дає жодного права торкатися мене фізично без моєї згоди, не дає права вставляти мені у вагіну все, що кому заманеться, і не дає жодних виправдань зйомки цього, тим більше для широкого загалу!».
Не залишилася обурлива ситуація і поза увагою президента України Володимира Зеленського. У своєму відеозверненні він подякував Нацполіції за швидку реакцію та резюмував: «Насильству в Україні місця не буде».
«Усі цивілізовані українці чекають на їхнє жорстке покарання! Тому що такого не повинно бути в нашій вільній, успішній країні!» – висловила свою думку акторка Наталка Денисенко, як і багато інших відомих українців.
Обвинувачам дівчат та їхніх батьків у відповідь заперечила українська дизайнерка Олена Бурба, мама дітей-тінейджерів:
«Будь-яке насильство має бути засуджено та притягнуто до відповідальності, але коментарі про те, що така поведінка – вина батьків, мене дратують нереально. Скільки б і хто не намагався бути найкращим прикладом для своїх дітей – є ще друзі, TikTok та YouTube. Моя думка, що діти зараз зовсім інші. Я не говорю це в поганому сенсі. Що я знала у свої 11 років, як зараз моя донька про особисті межі та толерантність? У моєму дитинстві були хлопчики та дівчатка – жодних «ще не визначився». А на хейт, наприклад, я ображалася і не думала, що це хайп та класно. Діти інші, бо час змінився: швидкість інформації та її доступність надто висока для мого темпу споживання. Я постійно навчаюсь бути і мамою і другом для своїх майже підлітків. Іноді так важко зрозуміти сьогоднішні тренди і не збожеволіти, але хто як не я, їхня мама, ще це витримає?».
«Переглянувши численні коментарі під дописами публічних осіб, мене дуже вразило, що окремі особи звинувачують дівчат у тому, що з ними трапилося. Тож хочу ще раз наголосити – жодна людина у світі не має права вас кривдити. Постраждалі не можуть спровокувати акт насильства, у цьому завжди винен кривдник», – зі свого боку наголосила заступниця Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко.
Безперечно, питання про виховання потрібно насамперед ставити батькам кривдників. Разом із психологинею проєкту «Незламна мама» від «Фонду Маша» Іриною Басістою розбираємося, як не виховати «організаторів п’яних вечірок».
Ірина переконана, що дії багатьох злочинців зумовлені «поломкою цінностей»:
«Такі дії, а головне, внутрішній дозвіл людини на такі дії, – це поломка цінностей. А цінності закладаються в родині. Будь-яке ставлення до чогось, межі дозволеного, патерни поведінки ми виносимо з сім’ї. Як батьки ставляться один до одного, що вони говорять про сусідів, як реагують на ті чи інші події, що вони роблять з інформацією, яку дитина отримує зовні і приносить додому. Діти змалечку перевіряють рамки дозволеного, де їх можна розсунути, а де ні. Це довготривалий процес, бо на кожному етапі розвитку дитина перепровіряє, що можна, а що ні».
Щоб виховати дитину з правильними цінностями, потрібно спочатку виховати ці цінності у собі.
Також Ірина радить не забувати про статеве виховання дитини та необхідність закладати дітям шанобливе ставлення до протилежної статі:
«І це не тільки про те, що ми маємо говорити дітям, як треба поводити себе з жінками, ми самі маємо правильно себе поводити. Якщо ви кажете дитині, що жінок треба поважати, а в цей час чоловік не поважає вас – так не працює. Діти не тільки нас слухають, а ще й дивляться, як ми говоримо, який у нас темп, наголос. Дуже важливо бути включеним в дитину, слідкувати, який контент вона споживає, з ким спілкується. Треба бути в контакті з дитиною, щоб вона не йшла шукати відповіді на питання в незрозумілому оточенні. Таким чином ми можемо захистити дитину і вберегти її від поломки цінностей».
Ще одне завдання батьків – навчити дітей давати відсіч насильству. І програма для дівчат-підлітків «Смілива» від «Фонду Маша» – саме про це. На заняттях учасники не лише проходять курс самооборони, займаються із професійними психотерапевтами, а й соціалізуються, спілкуються з однолітками. Навчання безкоштовне! Якщо вашій дочці чи знайомій дівчинці-підлітку потрібна допомога психологів, якщо вона хоче стати сильнішою та навчитися давати відсіч, заповніть анкету на участь у проєкті «Смілива» від «Фонду Маша» за цим посиланням.
Важливо, що дівчата можуть зробити це самостійно, без допомоги чи відома батьків, які, на жаль, часом також можуть виступати аб’юзерами по відношенню до своїх дітей.
Фото обкладинки: Ігор Сакай