Now Reading
Як позбутися стресу? Пояснює науковиця Наталія Бобок

Як позбутися стресу? Пояснює науковиця Наталія Бобок

Як позбутися стресу? Пояснює науковиця Наталія Бобок

Експертні поради

 

76% українок скаржаться на проблеми зі шкірою через хронічний стрес. Про це свідчить нове дослідження. Постійні тривоги та недосипання через війну, роботу й непередбачуваність завтрашнього дня провокують гормональні збої, що відбиваються не лише на красі, а й на загальному здоров’ї. Однак не всі різновиди стресу є шкідливими, деякі навіть впливають на якість життя позитивно.

Про те, як відрізнити корисний стрес від руйнівного, і захистити себе — у другому випуску YouTube-проєкту «Говорить шкіра» розповіла його засновниця — науковиця, кандидатка медичних наук і засновниця швейцарського бренду INSTYTUTUM Наталія Бобок.

 

Вона зазначила, що згідно з результатами дослідження, проведеного  наприкінці 2024 року компанією Medical Data Management із застосуванням інструменту штучного інтелекту, розробленого швейцарським брендом професійного догляду вдома INSTYTUTUM, 76% українок мають ознаки проблем зі шкірою обличчя на фоні стресу. Так, кожна пʼята жінка в Україні має запалення на шкірі як наслідок хронічного стресу. Кожна друга — чутливу шкіру, яка також стала його наслідком, кожна третя — пігментацію і вікові зміни з 25 років.

«Це перше в Україні масштабне дослідження шкіри українок на фоні стресу, що охопило більше ніж 12 тисяч учасниць різних вікових груп. Отримані результати чудово демонструють, як хронічний стрес, викликаний соціальною нестабільністю та тривалим психоемоційним тиском, впливає не лише на внутрішній стан жінки, а й буквально відображається на її шкірі», — пояснила Бобок.

 

Як стрес впливає на організм, які види стресу є і чи всі шкідливі (спойлер – ні)

 

Науковиця наголосила — стрес дійсно відбирає нашу красу і довголіття, руйнуючи ендокринну систему. Як результат — з’являється зайва вага, погане самопочуття, гормональний збій і навіть зниження статевого потягу. Але надважливо, підкреслила Бобок, навчитися розрізняти стрес, оскільки не всі його різновиди настільки шкідливі. Деякі навпаки — впливають на якість життя позитивно.

Перший вид стресу — конструктивний або еустрес. Він сприяє підвищенню адаптаційних та мобілізаційних сил людини в умовах дискомфорту та небезпеки. Його вважають найбільш корисним. Наприклад, це спорт, стан закоханості, захоплення від можливостей, приємне хвилювання, цікавість від захоплюючої у подорожі або усвідомлення складнощів, які в результаті принесуть задоволення.

Другий вид, який вважається шкідливим — дистрес. Він різко знижує ефективність роботи і якість життя людини. Наприклад, це можуть бути конфлікт, війна, розрив відносин, ДТП, токсичний колектив тощо.

Як позбутися стресу? Пояснює науковиця Наталія Бобок

Крім цього, підкреслила науковиця, слід розрізняти стрес, на який ми можемо впливати і на який — ні. Наприклад, якщо ми перебуваємо у токсичних відносинах, працюємо на ненависній роботі, яка робить нас нещасливими, ходимо по трикутнику Карпмана, ми завжди можемо призупинити цей процес.

Але є стрес, на який ми не можемо впливати і в якому просто вимушені існувати, наголосила Бобок. Наприклад, накопичувальний недосип від повітряних тривог, страх, коли летять ракети, пологи, які треба пройти, хвороби. І все, що на нас впливає на фізичному рівні та не залежить від нас. Це ті фактори, які ми не можемо змінити як роботу та відносини.

 

Нейрофізіологія стресу: як наш мозок реагує на стрес

 

Для того, щоб способи мінімізації стресу були ефективними, надважливо зрозуміти суть цього процесу з наукової точки зору. Бобок пояснює — мозок містить мільярди нейронів і кожен окремий нейрон з’єднується з тисячами інших. Зв’язок відбувається між ними через невеличкі електричні струми, які проходять по нейронах. Коли всі ці нейрони активовані, вони виробляють електричні імпульси.

«Уявіть хвилю, що поширюється у натовпі на спортивній арені. Ця синхронізована електрична активність призводить до виникнення мозкових хвиль. Усього виділяється пʼять основних хвиль головного мозку, які є завжди, але в окремі моменти той чи інший вид переважає», — зауважила Бобок.

Як позбутися стресу? Пояснює науковиця Наталія Бобок

Бетаритм мозку, пояснила науковиця, це стан мозку при стресі, відчутті страху, хвилюванні, напрузі та паніці. Тетаритм — це стан мозку при легкому сні та при гіпнотичному стані. Дельтаритм — це стан мозку при несвідомому стані та глибокому сні.

Читать также
Як позбутися стресу? Пояснює науковиця Наталія Бобок

Гамма хвилі мозкової активності — це стан мозку при творчій діяльності, активному навчанні. Альфа-стан — це стан мозку, коли ми знаходимося в пустоті, коли наші хвилі мозку знаходяться в такому дуже спокійному, плавному режимі. Саме такий стан є корисним для людини, тож досягати його — мастхев сьогодення.

 

Техніки, що допомагають у боротьбі зі стресом

 

Безумовно, є люди, які вміють давати раду  стресовими проявам на відмінно, зауважила Наталя Бобок.  Якщо самому не вдається, зменшити 70% стресу в своєму житті можна разом з психологом. Водночас, є техніки, які допоможуть це зробити самостійно. Зокрема, трансцендентальна медитація і техніка «4 точки».

«Ці ті дві техніки, які використовую я сама. Вони допомагають мені перемикатися входити в альфа-стан. Трансцендентальна медитація — це дуже проста розумова техніка, якою потрібно займатися 2 рази на день, зранку і ввечері по 20 хвилин. А техніка «4 точки», яка допомагає заспокоїтися і перед сном, і протягом дня. Вони можуть використовуватись окремо, але і відмінно доповнюють одна одну», — пояснила Бобок.

Як позбутися стресу? Пояснює науковиця Наталія Бобок

У трансцендентальній медитації головна ідея — дозволити розуму природно заспокоїтися, виходячи за межі активного мислення без контролю та зусиль. Вона дозволяє доторкнутися до тієї глибини, звідки до нас приходять ідеї, думки. Це та область, яка дає нам підтримку в цілому житті.

Крім цього, ця техніка дозволяє отримати таку просту, але дуже необхідну річ — дуже якісний глибокий відпочинок. Навчитись робити таку медитацію можна за допомогою нейроспеціалістів, які спеціалізуються на цій темі.

«Друга техніка, яку ви можете спробувати вже сьогодні — це техніка «4 точки», яка допомагає заспокоїтися і перед сном, і протягом дня. Суть методу полягає в тому, що коли ви фокусуєтесь на чотирьох точках вашого тіла, всі інші думки зникають з голови. Інфопростір очищується, ви розслабляєтеся. Вас поступово накриває той самий альфа-стан спокою. Ви навчаєте свій мозок відчувати себе саме в цьому моменті. Це чудово працює», — резюмувала Бобок.

Фото: пресслужба Наталії Бобок, Freepik

5 2 votes
Article Rating
Какова ваша реакция?
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017 Влюбился
3
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017 Лайк
0
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017 Нелайк
0
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017 Под вопросом
0
Subscribe
Notify of
guest
0 Комментариев
Inline Feedbacks
View all comments

© 2025 INSIDER Усі права захищені.
Будь-яке копіювання та відтворення тексту, зокрема часткове та у будь-яких формах, без письмового дозволу правовласника заборонено.


НАШІ ПАРТНЕРИ
Depositphotos