Now Reading
Читає Світлана Павелецька: як книжки формують світогляд дітей

Читає Світлана Павелецька: як книжки формують світогляд дітей

Читає Світлана Павелецька: як книжки формують світогляд дітей

Література — інструмент, що має здатність виховувати цілі покоління, розвивати критичне мислення та вміння аналізувати. У цьому впевнена співзасновниця #книголав Світлана Павелецька.

З нагоди Міжнародного дня захисту дітей у своєму літературному блозі для INSIDER.UA Світлана Павелецька ділиться історією створення видавництва, розповідає про тенденції в сучасній дитячій літературі та міркує над значенням книг у формуванні світогляду.

 

Книжки мають навчати, що світ не обмежується тим, що є в твоєму полі зору

Читає Світлана Павелецька: як книжки формують світогляд дітей

Світлана Павелецька
співзасновниця видавництва #книголав,
консультантка зі стратегічних комунікацій

Видавництво #книголав передовсім розпочало свою діяльність, бо мені не вдавалося знайти достатньо якісної літератури в Україні для свого сина. Коли Саші було близько трьох років, я зіткнулася з тим, що цікавих книжок для цього віку майже нема. Тобто вони були, але поганої якості, обмежені в кількості чи з дуже дивними ілюстраціями, на відміну від закордонних видавництв, де книжки були по-справжньому крутими.

Тому я вирішила не привозити якісні книжки з-за кордону, а робити їх в Україні для українських дітей. Бізнеси, які народжуються з того, що людина намагається задовольнити власну потребу, є найбільш успішними. Мені здається, що саме через це нашому видавництву все вдається.

Наш підхід до дитячих книжок тоді й зараз значно відрізняється. Знову ж таки, це пов’язано з власною історією. Коли моєму синові було 3-6 років, я сама вибирала книжки для нього. І це були видання, які розповідають про світ у цікавому форматі. Тобто — це книжки, які, з одного боку, збагачують дитину, а з іншого – не нав’язують їй думку. Допомагають мандрувати світом, процесами, проєктами і подіями.

Читає Світлана Павелецька: як книжки формують світогляд дітей

Зараз Саня виріс. Я не можу на нього більше орієнтуватись, бо синові майже 11 років і, як у будь-якого підлітка, у нього миттєво змінюються інтереси. Тому вибирати стало важче. Зараз ми розуміємо, що суспільство трансформується, тому намагаємось в певні книжки вкладати не тільки любов до розвитку і знань, а й ті цінності, які вважаємо важливими.

Це ввічливість, розуміння власних кордонів, усвідомлення того, що світ великий й дуже різний. Це книжки, в яких є  про інклюзивність або ЛГБТQ+. І про те, що світ не обмежується тим, що є в твоєму полі зору.

З кожним новим поколінням усе складніше боротися з диджиталом, а тому часто книжки стають продовженням історій, зароджених не в паперових виданнях, а у фільмах чи комп’ютерних іграх. І про це свідчить популярність таких франшиз як Minecraft чи Roblox. І непогано, коли ми, як видавництво, намагаємося не конкурувати з іншими видами дозвілля, а доповнювати їх.

Читає Світлана Павелецька: як книжки формують світогляд дітей

Якщо йдеться про моє дитинство, то воно було радянським, і відповідно, книжки в мене були такі самі. Але я обожнювала історію про порося Плюха. Дуже любила «Молочний зуб дракона Тишка». Неймовірно подобалися «Міфи та легенди Давньої Греції», а ще я дуже багато читала Конан-Дойля. А «Хроніки Нарнії» були просто найулюбленішою історією-фентезі.

Окрім художньої літератури, #книголав активно працює над проєктами, які підтримують інклюзивність і різноманітність. Зокрема, кілька років тому в нас вийшла книжка «Повага» Інті Чавеса Переса — це посібник із сексуальної освіти для хлопців-підлітків. І є чимало видань для школярів про дорослішання і статевий розвиток, які всебічно охоплюють цю тему. Я переконана, що найважливіше в літературі для дітей  — створити інтерес і не відбити любов до читання чи бажання читати.

Читать также
Читає Світлана Павелецька: як книжки формують світогляд дітей

Я переконана, що найважливіше в літературі для дітей  — створити інтерес і не відбити любов до читання чи бажання читати.

Також ми постійно залучаємо дитячих психологів та дітознавців до видання чи перевидання книжок. Бо діти — дуже субтильна субстанція, якій легко нашкодити. І тому кожне слово має бути виваженим.

Усім дітям необхідно читати книжки і не тільки сьогодні. Так, у нас війна, але сама війна не впливає на те, що література стала важливою. Враховуючи те, що в нас дуже потужний ворог, який багато років присвятив пропаганді, нам украй важливо, щоби кожне покоління вміло детально досліджувати інформацію. Немає ефективнішого інструменту, ніж книжки, щоби прищепити навичку критичного аналізу.

Дуже важливо змалечку прищеплювати дітям критичне мислення.

Найкраще зняти стрес та перемкнутися з тяжкого сьогодення дітям допомагають саме книжки, які стають безмежним простором для фантазії та зможуть відволікти їх. Наприклад, «У світі оповідок про тварин», «Легенди прадавнього лісу», «Книга Мрій» і багато інших.

Дуже важливо змалечку прищеплювати критичне мислення. Особливо, у часи лихоліть, коли на кожному кроці чатує небезпека не лише фізично, а й в інформаційному просторі. Такі посібники, як «Фейкові новини», «Хакери» чи «У міста є Я» дадуть чудову інформаційну базу, яка допоможе дитині орієнтуватися у дорослому світі, розуміти його важливі процеси.

Головне послання всіх наших книжок — це любов до себе, любов до читання, любов до пізнання світу. А ще змога подорожувати навіть тоді, коли це фізично неможливо.

0 0 vote
Article Rating
Какова ваша реакция?
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017 Влюбился
0
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017 Лайк
0
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017 Нелайк
0
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017 Под вопросом
0
Subscribe
Notify of
guest
0 Комментариев
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 INSIDER Усі права захищені.
Будь-яке копіювання та відтворення тексту, зокрема часткове та у будь-яких формах, без письмового дозволу правовласника заборонено.


НАШІ ПАРТНЕРИ
Depositphotos