Подія віку: як пройшла коронація короля Карла III
6 травня відбулася урочиста церемонія коронації Карла III і його дружини Камілли Паркер-Боулз. До цієї історичної події готувалися далеко не один місяць, адже подібне трапляється вкрай рідко: попередня коронація королеви Єлизавети II проходила минулого століття, рівно 70 років тому. Карл III став сороковим монархом, якого короновали у Вестмінстерському абатстві, а перша подібна церемонія відбулася в далекому 1066 році.
Розповідаємо про найцікавіші моменти цього знакового заходу, за яким спострерігали мільйони людей по всьому світу, а деякі британці і гості Лондона по дві доби ночували у наметах уздовж маршруту коронаційного кортежу, незважаючи на дощ та інші незручності.
Гості
Одними з перших на церемонію коронації прибули актор та письменник Стівен Фрай і актриса Джуді Денч, також були помічені музикант Нік Кейв та композитор Ендрю Ллойд. Загалом на церемонії були присутні близько 2,2 тисяч гостей: члени королівської родини, глави близько 100 держав, представники різних церков, збройних сил, дипломатичного корпусу, лауреати Нобелівської премії.
Також вперше на коронації були присутні члени іноземних монарших сімей. Запросили також першу леді України Олену Зеленську, для заходу вона обрала вбрання від українського бренду The COAT, а компанію їй склав прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Принц Гаррі
Кажучи про гостей, не можна не сказати про «вистраджану» пристуність принца Гаррі. Він таки прибув на коронацію батька, проте ненадовго: за кілька годин після закінчення церемонії він вже відлітав у США, на день народження сина Арчі. До речі, напевно, його дружина Меган не рада була бачити, що її чоловіка посадили в третьому ряду у Вестмінстерському соборі на коронації його ж батька. Ну що ж, не варто було висувати умови та норовитися у відповідь на запрошення!
Карета
Карл III та Камілла у супроводі Суверенної кавалерії виїхали з Букінгемського палацу на кареті Diamond Jubilee, яка була створена до 60-х роковин правління Єлизавети II. Вперше королева скористалася каретою 4 червня 2014 року, у день відкриття парламенту.
Довжина карети складає понад 5 метрів, а вага – понад 3 тонни, її поручні були взяті з королівської яхти «Британія», а віконні рами та внутрішні панелі включають частини замку Карнарвон, Кентерберійського собору і навіть резиденції прем’єр-міністра на Даунінг-стріт, 10. Звісно, за стільки років цей особливий транспортний засіб модернізували: тепер вікна відкриваються автоматично, а всередині з’явилася система кондиціювання.
Пажі короля та королеви
За протоколом, Карла III супроводжували юні пажі – його онук принц Джордж, який ретельно готувався до цієї ролі і на церемонії помітно нервував, покусуючи щоки, а також лорд Олівер Чолмонделі, Ніколас Барклай та Ральф Толлемач.
Роль пажів Камілли виконали її онуки: Гасс, Луї Лопес і Фредді Паркер Боулз, а також онуковий племінник Артур Елліот.
Етапи коронації
Церемонія коронації проходила у Вестмінстерському аббатстві і складалася з кількох етапів: визнання, присяга, помазання, інвестітура, зведення на престол та шанування. Під час першого етапу, визнання, Карл, стоячи в центрі Вестмінстерського абатства, повертався на північ, південь, схід і захід, а присутні з радістю та ентузіазмом, голосно промовляли: «Боже, бережи короля!». Тим самим вони визнавали його владу.
Під час присяги Карл із церемоніальним мечем у руках виголошував промову про те, що до кінця життя захищатиме закон і церкву, а потім поцілував біблію. Але королі теж люди – Його Величність прислухався до підказок і користувався «шпаргалкою», яку тримали у нього перед очима, аби він нічого не забув.
Далі була найтаємніша частина церемонії — помазання, яке проходило за спеціальним пологом, який створили у Королівській школі рукоділля спеціально для цього дня — на екрані зображено дерево із 56 листям, на кожному написано назву країни Співдружності. Архієпископ Кентерберійський наніс єлей із золотої ампули на руки, груди та голову короля – цей момент вважається моментом спілкування монарха та Бога. Цікаво, що Чарльз просив не знімати це таїнство на камери.
Далі була інвестітура: Карл урочисто отримав коронаційне кільце, скіпетр, жезло, меч, золоті шпори, армили і, зрозуміло, корону. Поки йому вручали усе це і одягали у королівське вбрання, присутні співали гімн, а по всій Великій Британії звучали труби та збройовий салют.
Ну, а потім король сів на трон, а гості королівської крові присягали йому на вірність, торкаючись корони і цілуючи праву руку, зокрема це зробив і його старший син Вільям. Паралельно відбувалася коронація Камілли.
Вбрання короля
Мантію під час обряду помазання з короля зняли, він був у простій білій сорочці – Colobium Sindonis, яка символізує чистоту перед Богом. Вона була створена для коронації короля Георга V у 1911 році. Пізніше її одягав Георг VI 1937-го, а також і Єлизавета II – у 1953-му. Зверху одягли Robe Royal та Stole Royal. Королівський халат, або Імператорську мантію – золотий плащ, від початку виготовлений у 1821 році для коронації короля Георга IV. В основі дизайну — одяг священнослужителів, вишивка — листя, корона, лілії, орли з кольоровими трояндами, будяками та трилисниками.
Корони короля та королеви
Нова версія корони, яку одягли на голову новообраного короля, була виготовлена для коронації Карла II у 1661 році. Вона важить 2,23 кг, зроблена з чистого золота і прикрашена 444 дорогоцінним та напівдорогоцінним камінням: турмалінами, білими та жовтими топазами, рубінами, аметистами, сапфірами, гранатом, перидотом, цирконами, шпинеллю та аквамаринами. Саме вона використовується для коронації із 1911 року, подивитися на неї можна у лондонському Тауері. Каміллу ж коронували короною королеви Марії, бабусі Єлизавети II.
Трон
Коронований Карл III посів на Троні Святого Едуарда, який замовлений ще королем Едуардом I аж у 1296 році! Вперше був використаний на його ж коронації у 1308-му. Потім був задіяний у майже всіх коронаціях британських монархів. В основі трону – коронаційний камінь Шотландії, або Камінь Долі, вагою 152 кг. Напевно, це найстаріша реліквія на церемонії.
Вбрання королеви Камілли
Автором вбрання королеви-консорта Камілли виступив 72-річний британський дизайнер Брюса Олдфілда, він був одним з найулюбленіших у принцеси Діани. Також Камілла сьогодні постала у дуже особливій прикрасі – коронаційному кольє з 25 діамантами, яке було створено Garrard у 1858 для королеви Вікторії і передавалося у спадщину по жіночій лінії. У ньому коронували Олександру, Мері та Єлизавету II.
Образ Кейт Міддлтон
Так, ми не можемо не сказати про це окремо. Принцеса Уельська вкотре доводить свій статус головної ікони королівського стилю Великої Британії. В день коронації вона виглядала просто неперевершено у мантіїї, під якою – сукня Alexander McQueen. А на голові Кейт була не тіара, як очікувалося, а спеціально створений головний убір, дуже схожий на тіару – авторства Jess Collet x Alex
Пенні Мордонт і державний меч
Пенні Мордонт – перша жінка в історії, яка несла перед монархом державний меч на церемонії коронації. Цю роль традиційно виконував лорд-голова Таємної ради та лідер громад. Пенні цю посаду обіймає з минулого вересня. Щодо меча – він був виготовлений для коронації Георга IV 1821 року.
Традиційна світлина на балконі
Після завершення церемонії у Вестмінстерському аббатстві наступню знаковою зупинкою Карла III та королівської родини став балкон Букінгемського палацу, де вони вийшли до підданих і зробили фото для історії.