Now Reading
Маст-хев у раціоні: що варто знати про користь і переваги сиродавлених олій

Маст-хев у раціоні: що варто знати про користь і переваги сиродавлених олій

Маст-хев у раціоні: що варто знати про користь і переваги сиродавлених олій

Гаслом теми січня обрано курс на оздоровлення організму після зимових свят, а здоров’я, як відомо, починається з того, що ми їмо. Героїня нашої діджитал-обкладинки, двічі дипломована нутріциологиня Ольга Майко, у своєму інтерв’ю про #кутюрнийзож та розумний біохакінг говорила зокрема про надзвичайну поживну цінність сиродавлених олій, особливо для географічних широт нашої країни.

Ми вирішили заглибитись у цю актуальну тему і з’ясувати, у чому їхні особливості і переваги у порівнянні з більшістю тих, які ми бачимо на полицях супермакетів. А також, як слід вживати «живі» олії і які з них користуються найбільшим попитом серед українців. 

Маст-хев у раціоні: що варто знати про користь і переваги сиродавлених олій

За поясненнями ми звернулися до експертки, власниці крафтового виробництва сиродавлених олій «Живодар» Катерини Ніколаєвої. Разом із чоловіком вони кілька років мріяли заснувати сімейне виробництво і нарешті зробили це, але за кілька тижнів почалося повномасштабне російське вторгнення. Було прийняте рішення: продовжувати роботу й віддавати 100% прибутку на благо ЗСУ та волонтерських потреб. Чудовий приклад непереможності українців!

Подружжя власноруч виробляє «живу» олію найекологічнішим способом: на ручних пресах, методом першого холодного віджиму, тим самим зберігаючи усі найкорисніші, натуральні вітаміни та мікроелементи, й даруючи споживачам здоров’я.

Маст-хев у раціоні: що варто знати про користь і переваги сиродавлених олій

 

Натуральна сиродавлена олія, яка не має жодних домішок, ніколи не буде стояти роками на полиці магазину.

Маст-хев у раціоні: що варто знати про користь і переваги сиродавлених олій
Катерина Ніколаєва
власниця крафтового виробництва сиродавлених олій «Живодар» 

«Ми – те, що ми їмо» – відома формула. Загалом це здоровий раціон, корисний для організму. Існує безліч дієт та систем харчування, й в усіх них важлива натуральність їжі. Рослинні олії – продукт, без якого складно уявити нашу кухню. Це традиційний, важливий інгредієнт у багатьох стравах, адже це прекрасна заправка до салатів, каш, смузі та супів. Головне, щоб олія була саме сиродавленою. Чому це так важливо, розкажу максимально детально й поясню, які наслідки для нашого здоров’я мають олії промислового виробництва, зокрема рафіновані – на жаль, зазвичай мало хто про це замислюється.

 

Як виробляють олію у промислових масштабах?

На великих виробництвах переважно використовують шнековий прес, він дає більший вихід олії, безперервність, швидкість виробництва. Але в процесі обертання шнекових валів насіння та масло нагріваються від сили тертя і стикаються з металом. Масло на виході виходить дуже нагрітим. Температура може бути понад 100 градусів за Цельсієм.

Є виробники, які кажуть, що у них є система охолодження, ми куштували таку олію – вона все одно пахне смаженою, просто трохи менше. Також чимало виробників смажать і подрібнюють насіння перед віджиманням або віджимають вже у спеціальній машині, яка і смажить, і віджимає. Вихід олії з гарячого смаженого насіння набагато більше, ніж із насіння кімнатної температури, але користі від такої олії набагато менше!

Маст-хев у раціоні: що варто знати про користь і переваги сиродавлених олій

Наступний найпоширеніший метод віджимання олії – це екстракція. Насіння міститься в екстрактори, заливається розчинником (екстракційним бензином або нефрасом) – це сприяє виділенню олії з насіння. Екстракція є найефективнішим способом вилучення олії із сировини.

Дозволяє максимально витягти до 99% олії з насіння та горіхів. Проводиться у спеціальних апаратах – екстракторах. В процесі віджиму олія нагрівається понад 200 градусів за Цельсієм. Далі олія проходить багато етапів очищення від розчинника – до рафінації: гідратація, відбілювання, дезодорація, виморожування та кілька фільтрацій.

Маст-хев у раціоні: що варто знати про користь і переваги сиродавлених олій

У рослинних оліях при сильному нагріванні утворюються отруйні сполуки: акролеїн, акриламід, вільні радикали та полімери жирних кислот, гетероциклічні аміни, бензпірен. Ці речовини токсичні та негативно впливають на клітини, тканини та органи, прискорюють процес старіння. Стінки судин під їхнім впливом стають крихкими та вразливими. Підвищується ймовірність виникнення злоякісних новоутворень, а також виникнення атеросклерозу серця та судин.

Маст-хев у раціоні: що варто знати про користь і переваги сиродавлених олій

Щодо рафінованих олії, то рафінація не гарантує повного очищення від усіх шкідливих хімічних речовин, які були використані для одержання продукту. У такій олії відбувається повне руйнування корисних елементів. Під час екстракції та рафінації молекули цінних жирних кислот природної рослинної сировини деформуються до невпізнання.

У людини, що регулярно вживає рафіновану рослинну олію, згодом можуть розвиватися різні захворювання.

Так виходять трансжири – трансізомери жирних кислот, які засвоюються організмом. Тільки уявіть: у рафінованій олії міститься до 25% таких молекул! Трансізомери не виводяться з організму і поступово накопичуються у ньому. Через це у людини, що регулярно вживає рафіновану рослинну олію, згодом можуть розвиватися різні захворювання.

Маст-хев у раціоні: що варто знати про користь і переваги сиродавлених олій

Чимало торгових марок у магазинах нас обманюють! У багатьох із них елементарна соняшникова олія пахне смаженим насінням. Виходить, кажуть, що олія холодного віджиму, а фактично – гарячого. Якщо взяти, наприклад, соняшникову олію – у всіх термооброблених олій запах набагато сильніший, аніж у сиродавлених, у яких смак і запах ніжний, легкий, без відчуття смаженого насіння. Сиродавлені олії – легкі, дуже ніжні та приємні за текстурою.

Маст-хев у раціоні: що варто знати про користь і переваги сиродавлених олій

Чимало торгових марок у магазинах нас обманюють! У багатьох із них елементарна соняшникова олія пахне смаженим насінням. Виходить, що олія нібито холодного віджиму, а фактично – гарячого.

 

Як виробляють сиродавлену олію на крафтовому виробництві «Живодар»?

З пошуком гарної сировини спочатку було багато складнощів. Поступово ми знайшли наших українських фермерів, які вирощують рослини без пестицидів. Пам’ятаємо, коли дзвонили різним виробникам і питали про якість, і казали що ми будемо пророщувати насіння – нас трохи не розуміли, а деякі навіть сміялись. Бувало так, що ми три рази повертали поставку одного виду насіння, бо воно у нас не проростало.

Коли я дзвонила постачальнику, першим запитанням було: «Що, знову не росте?» Тепер усі складнощі позаду: працюємо з «нашими» людьми, однодумцями, які розуміють що і як, і теж вболівають за здоров‘я нації. Попри все ми продовжуємо постійно перевіряти якість сировини, адже це здоров‘я багатьох людей і наше власне!

 

Найголовніша умова для отримання натуральної сиродавленої олії – віджимання при кімнатній температурі, без нагрівання і контакту із залізом. Насіння насипається в тканинний мішечок, кладеться в барило, зверху подається поступовий тиск за допомогою гідропресів. За рахунок тиску насіння стискається, і з нього витікає олія.

Ані насіння, ані сама олія ніяк не обробляються, й ми не застосовуємо жодних консервантів для зберігання, адже виробляємо кожну партію під замовлення. Оскільки віджим відбувається без нагрівання і за допомогою ручного метода, кількість олії, в залежності від виду, з одного пресу виходить від 100 до 1000 мл за один цикл – на це все йде приблизно чотири години.

Маст-хев у раціоні: що варто знати про користь і переваги сиродавлених олій
Євген Василенко готує сировину для віджиму у гідравлічному пресі

Найголовніша умова для отримання натуральної сиродавленої олії – віджимання при кімнатній температурі, без нагрівання і контакту із залізом. 

Маст-хев у раціоні: що варто знати про користь і переваги сиродавлених олійНатуральна сиродавлена олія, яка не має жодних домішок, ніколи не буде стояти роками на поличці магазину, як більшість олій виробництва промислових масштабів. Останнє – «дешева» отрута, яку ми купуємо, шкодимо організму, а потім купуємо ліки, щоб допомогти, і шкодимо знову. А треба лише не заощаджувати на своєму здоров’ї, заплатити трохи більше і вживати натуральний, корисний продукт, який не шкодитиме організму! Сиродавлена натуральна олія має зберігатися у холодильнику, на деякі види максимальний строк придатності – лише шість місяців.

Нам спочатку було складно доносити до покупців, у чому відмінність сиродавленої олії від інших і чому в неї більш висока вартість. Усі, хто скуштує сиродавлену олію, потім купує тільки її. Сиродавлені рослинні олії містять корисні вітаміни, незамінні жирні кислоти, природні антиоксиданти, фосфатиди, токофероли. Оскільки вони не піддаються жодній обробці, в них зберігаються всі цілющі властивості, властиві виду сировини. Наприклад, лляна олія сприяє підтримці цілісності клітинних мембран, здоров’ю судин, нервів та серця. Вона позитивно впливає на шкіру, волосся та еластичність тканин.

Переходити на один вид олії, аби якнайшвидше її використати, не варто – її «соло» може порушити баланс у вживанні жирних кислот.

Маст-хев у раціоні: що варто знати про користь і переваги сиродавлених олій

 

Топ-5 олій виробництва, які користуються найбільшим попитом

Серед одинадцяти видів олій, які ми виробляємо, найбільшою популярністю користується гарбузова олія. Вона має антипаразитарний ефект, сприяє відновленню клітин печінки.

Маст-хев у раціоні: що варто знати про користь і переваги сиродавлених олій

Соняшникова містить вітамін Е, який захищає від передчасного старіння. Кунжутну олію активно використовують для профілактики остеопорозу завдяки наявності в ній кальцію, фосфору. Конопляна ж олія як ніколи актуальна в холодний період року, оскільки сприяє зміцненню імунітету. А олія чорного кмину – це взагалі «чорне золото», натуральний антибіотик, який вбиває все патогенне в організмі, не зачіпаючи власну мікрофлору.

 

Для кожної людини найсмачніша певна, «своя» олія. Проте смаки та потреби можуть змінюватися з часом, в залежності, яких вітамінів і мікроелементів не вистачає організму саме зараз. Дорослій людині щоденно можна споживати до п’яти столових ложок різних олій, дитині – виміри в чайних ложках, а немовлятам з моменту введення прикорму – у крапельках! Водночас цілком переходити, скажімо, на один вид олії, аби якнайшвидше її використати, не варто – її «соло» може порушити баланс у вживанні жирних кислот.

Маст-хев у раціоні: що варто знати про користь і переваги сиродавлених олій

А давньоіндійська мудрість вчить, як із їхньою допомогою очистити організм. Для цього потрібно натщесерце кавову ложечку олії запити склянкою теплої, майже гарячої води – це допоможе позбутися вранішньої, найбільш токсичної жовчі.

Маст-хев у раціоні: що варто знати про користь і переваги сиродавлених олій

Ми хочемо дарувати нашій нації здоров‘я, тому працюємо на совість і з любов‘ю. Звісно, й самі вживаємо нашу продукцію, адже ми впевнені у ній на всі 100 відсотків!

 

5 1 vote
Article Rating
Какова ваша реакция?
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017 Влюбился
3
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017 Лайк
3
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017 Нелайк
0
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017 Под вопросом
0
Subscribe
Notify of
guest
0 Комментариев
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 INSIDER Усі права захищені.
Будь-яке копіювання та відтворення тексту, зокрема часткове та у будь-яких формах, без письмового дозволу правовласника заборонено.


НАШІ ПАРТНЕРИ
Depositphotos